Rozpoczynamy Szósty Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu!

0
1017
views

Debiuty reporterskie, warsztaty dla młodych pasjonatów i adeptów sztuki reportażu, premiera ostatniego odcinka jednego z ciekawszych seriali TVP, pokazy najlepszych dokumentów z programu międzynarodowej konferencji,  a także pasjonujący film o polskich asach przestworzy – tak zapowiada się pierwszy dzień Szóstego Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu.

Pierwsze wydarzenia rozpoczną się już 22 listopada od godz. 9:00, a festiwal potrwa do 24 listopada. Wciąż można zarezerwować darmowe wejściówki na poszczególne bloki.

W tym roku motto Festiwalu Sztuki Faktu to „Łączy nas historia”, które silnie związane będzie z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Z całą pewnością w programie nie zabraknie polskich klasyków dokumentu, czy znanych filmów z pogranicza sztuki faktu. Festiwal rozpocznie się niemniej o 9:00 na Małej Scenie ACKiS „Od Nowa” panelem „Debiuty reporterskie”.

Podczas niego goście festiwalu zobaczą filmy adeptów Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W programie m.in. filmy Marty Wnukiewicz, Justyny Bącal-Ławińskiej, Zuzanny Rutkowskiej czy Mateusza Grzymkowskiego. Panel poprowadzi koordynator projektu, a zarazem dyrektor artystyczny festiwalu, Jacek Snopkiewicz.

Zaraz po „Debiutach reporterskich” na wszystkich pasjonatów i młodych reportażystów czekają dwie propozycje warsztatowe. Od godz. 11:00 na zajęciach „Młodzi dokumentaliści w kujawsko-pomorskim”, reżyser, scenarzysta i operator filmów dokumentalnych, Marcin Sauter, opowie o podstawach pracy reportera. Uczestnicy dowiedzą się, gdzie szukać ciekawych i poruszających widza tematów oraz jak rozpocząć pracę nad swoim pierwszym materiałem.

Zaraz po nich o 12:30, Jacek Grudzień, dziennikarz, dokumentalista i wykładowca PWSFTviT na warsztatach „MOJO – jak zrobić reportaż przy pomocy telefonu” opowie o tym, jak zwykły smartphone może okazać się wystarczającym i wręcz idealnym narzędziem do stworzenia nawet najbardziej skomplikowanych form telewizyjnych.

Zobacz program festiwalu — Festiwal Sztuki FaktuWciąż można jeszcze dokonać rezerwacji na wszelkie inne pokazy i spotkania w ramach 6. edycji Festiwalu Sztuki Faktu. Rezerwacji można dokonać pod adresem https://sztukafaktu.pl/rezerwacja a następnie zarezerwowane wejściówki do 21 listopada odbierać w siedzibie Toruńskiej Agendy Kulturalnej przy ul. Konopnickiej 13/4 (III piętro). Cały program festiwalu dostępny jest na stronie http://sztukafaktu.pl/program.

 

 

 ***

Organizatorami Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Mecenasami festiwalu są dostawca ciepła dla Miasta Torunia — spółka PGE Toruń, należąca do grupy PGE Energia Ciepła oraz FF Music, właściciel portalu Niezła Sztuka.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.