Nowoczesne termometry – jaki wybrać do mierzenia temperatury?

0
5577
views

Zgodnie z unijną dyrektywą z 2007 roku z rynku zostały wycofane rtęciowe termometry – ich miejsce zaczęły zastępować nowoczesne urządzenia, które znacznie wyprzedziły pod względem skuteczności i wygody stosowania swoich poprzedników. Co wziąć po uwagę przed decyzją o zakupie?

Charakterystyka termometrów

Poniżej podział termometrów pod względem stopnia zaawansowania i sposobu użytkowania: l
Szklany bezrtęciowy – przypomina termometry wycofane z użytku. Dokładność pomiarów jest niższa niż w przypadku elektronicznych termometrów.
l Paskowe – przyklejane są do czoła, nad łukiem brwiowym. Wygoda użytkowania nie przekłada się jednak na dokładność pomiarów.

l Bezdotykowe (sensoryczne) – pomiary temperatury wykonywane są za pomocą podczerwieni, dzięki czemu nie trzeba przykładać termometru do ciała – wystarczy na odległość kilku do kilkunastu centymetrów. Szybki i bezproblemowy pomiar sprawdza się zwłaszcza u dzieci, które nie są cierpliwe i spokojne przy tradycyjnych sposobach sprawdzania temperatury. Zaletą tych urządzeń jest również możliwość zmierzenia temperatury wody, pokarmów i powietrza.

l Smoczek z termometrem – to dobre rozwiązanie dla małych dzieci, zwłaszcza dla ruchliwych niemowląt. Zaletą urządzenia jest to, że można mierzyć dziecku temperaturę, gdy śpi oraz że nie powoduje defektów w rozwoju jamy ustnej i dziąseł.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem termometru?

l Szybkość pomiaru – ten czynnik jest ważny zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Najszybciej wynik pokazuje termometr na podczerwień, bo w przeciągu zaledwie kilku sekund. Klasyczny szklany termometr trzeba trzymać pod pachą przez około 2 minuty.

l Dokładność – cena urządzenia nie jest tu kluczowa. Przed zakupem sprawdź informację na ulotce, jaką dokładność pomiarów gwarantuje producent. Próg błędu w nowoczesnych termometrach to zaledwie do 0,1 stopnia Celsjusza.

l Przeznaczenie – przed zakupem warto zastanowić się, kto z termometru ma korzystać. Na podstawie powyższej charakterystyki widać, że niektóre z nowoczesnych urządzeń lepiej są dostosowane do potrzeb dzieci.

l Dodatkowe funkcje – współczesne urządzenia oferują wiele udogodnień. Przykładem jest cichy sygnał akustyczny informujący o zakończeniu pomiarów, dzięki czemu nie trzeba sprawdzać godziny. Innymi przydatnymi funkcjami są: podświetlany wyświetlacz, umożliwiający sprawdzenie wyników w ciemnych pomieszczeniach, historia pomiarów pozwalająca na ich analizę w przypadku dłuższej choroby, a ostrzeżenie o niskim poziomie baterii pozwoli na wcześniejsze kupienie nowej.

Dla niecierpliwych osób i dzieci, polecany jest termometr bezdotykowy, który umożliwia szybki i bezproblemowy pomiar. Dla alergików będzie odpowiedni standardowy termometr elektroniczny z wymienną końcówką.