Smog i cera – jak zanieczyszczenia oddziałują na skórę?

0
1973
views
Smog i cera – jak zanieczyszczenia oddziałują na skórę?

Smog to w ostatnim czasie niezwykle popularne słowo. Kojarzymy go z zanieczyszczonym pyłami powietrzem, i słusznie zresztą. Generuje go dym wydobywający się z kominów domów prywatnych i fabryk. Na jego powstanie wpływ mają też spaliny samochodowe.

Szkodliwość smogu

Jeśli przyszłoby rozłożyć smog na czynniki pierwsze, można zauważyć, że jego głównym składnikiem jest pył zawieszony (ang. particular matter, PM). Wyróżnia się pył PM10 (o większych cząsteczkach) oraz PM2,5 (o ziarnach mniejszych). Ten pierwszy, wnikając do organizmu, drażni błony śluzowe i wywołuje katar, kaszel oraz zapalenie spojówek. Drugi – PM2,5 – jest zdecydowanie bardziej niebezpieczny. Jego cząsteczki są tak drobne, że bez problemu docierają do dolnych dróg oddechowych, skąd przedostają się do układu krwionośnego. W ten sposób są zdolne negatywnie oddziaływać na niemal każdy narząd w organizmie. Stanowią zagrożenie dla rozwijającego się w łonie matki dziecka. Zwiększają ryzyko niskiej masy urodzeniowej noworodka oraz przedwczesnego porodu. Bardzo źle wpływają też na skórę.

Kosmetyki anti-pollution na ratunek cerze atakowanej przez smog!

Obecne w powietrzu zanieczyszczenia nie są obojętne dla naszej cery. Sprawiają, że skóra jest przesuszona, skłonna do podrażnień. Jest przy tym szorstka. Staje się też bardziej wrażliwa na czynniki atmosferyczne, np. wiatr i mróz, gdyż naruszona została jej bariera ochronna. Przedwcześnie się starzeje, na twarzy i dekolcie zdecydowanie szybciej pojawiają się zmarszczki. Cera jest ponadto pozbawiona koloru, wręcz szara. Pomoc przynieść może stosowanie odpowiednich kosmetyków anti-pollution. Warto sięgnąć po krem antysmogowy, np. Vichy Slow Age. Stosowany na noc, odżywia skórę, poprawia jej dotlenienie i wspomaga regenerację. Nawilża ją ponadto, czyniąc gładszą i jaśniejszą.

Tego rodzaju kosmetyki anti-pollution zmniejszają też widoczność zmarszczek oraz redukują te już istniejące, które mogły powstać nie tylko w efekcie zanieczyszczenia środowiska, ale stresu czy zbyt intensywnego tempa życia. Trzeba pamiętać, że na skórze, zwłaszcza w okolicy twarzy, uwidaczniają się wszystkie nasze emocje, które nie mijają bez śladu. To wszystko sprawia, że o cerę trzeba właściwie dbać, a krem antysmogowy wydaje się doskonałym rozwiązaniem.

Bardzo ważna jest również troską o skórę dziecka, zwłaszcza noworodka i niemowlęcia. W ich przypadku naskórek jest jeszcze bardzo cienki. Wszystkie zanieczyszczenia z łatwością przedostają się przez skórę w głąb organizmu. Drobne cząsteczki pyłu osiadają też na samym naskórku, powodując jego podrażnienie i zaczerwienienie. Bywają przyczyną alergii. Co zatem zrobić, by złagodzić negatywne oddziaływanie smogu na skórę?

I w tym przypadku znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja. Należy codziennie usuwać zabrudzenia z naskórka w trakcie kąpieli przy pomocy delikatnych płynów myjących. Warto też stosować kosmetyki nawilżające, np. hipoalergiczny balsam do ciała. O ile to możliwe, należy unikać spacerowania przy ruchliwych ulicach oraz w godzinach największego zanieczyszczenia powietrza (po południu i wieczorem). Lepiej wybrać się do lasu lub na polanę. Wietrzyć mieszkanie zaleca się rano, gdy normy zanieczyszczenia powietrza nie są jeszcze zbyt mocno przekroczone. Osoby szczególnie wrażliwe – dzieci i dorośli chorujący na astmę lub z zaburzeniami odporności – powinny nosić specjalne maski antysmogowe.

Smog to ogromny problem, który niestety mocno oddziałuje na nasze zdrowie. Cierpi też nasza skóra, która stanowi pierwszą barierę ochroną organizmu, dlatego trzeba ją wesprzeć!