4 wady biomasy w kontekście polskiej energetyki

0
5813
views

Wykorzystanie biomasy do celów energetycznych staje się coraz popularniejsze, także w Polsce. Tytułowe paliwo przypada do gustu z kilku powodów: jest tanie, stanowi jedno z odnawialnych źródeł energii (OZE), a także może być uznawane za „czyste”.

Niewiele mówi się jednak o wadach tytułowego rozwiązania. Są one na tyle istotne, że zdecydowanie warto je poznać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Biomasa – ogólna charakterystyka

Określeniem biomasy nazywamy wszelką materię organiczną pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Ze względu na kontekst poruszanego zagadnienia, szczególnie interesująca wydaje się ta materia, z której możliwe jest pozyskiwanie paliwa na drodze spalania. Ogólnie rzecz biorąc, do biomasy zaliczyć można między innymi:

l drewno odpadowe;

l szczątki i odchody zwierzęce;

l odpady rolnicze i leśne;

l gaz wysypiskowy;

l rośliny energetyczne, w tym przede wszystkim ich uprawy;

l oleje i tłuszcze roślinne oraz zwierzęce;

l odpady organiczne z gospodarstw domowych.

Na chwilę obecną, w Polsce najszerzej eksploatowanym OZE jest właśnie biomasa. Jak donoszą statystyki, rocznie pozyskuje się z niej około 75-80% energii, którą dostarczają wszystkie zielone „surowce”. Co więcej – od kilku lat obserwuje się w tej kwestii stałą tendencję wzrostową.

Wady biomasy

Chociaż wykorzystanie materii organicznej jako surowca ma – bez żadnych wątpliwości – wiele zalet, to należy także rozważyć wady takiego rozwiązania. Wśród nich na uwagę zasługuje kilka spraw, a mianowicie: problemy z transportem i przechowywaniem, sezonowość, wydajność energetyczna, a także wątpliwości związane z emisją zanieczyszczeń.

Transport i przechowywanie

Bele czy snopy siana zajmują całkiem sporo miejsca i co więcej – muszą być przechowywane w określonych warunkach. Podobnie jest z innymi rodzajami biomasy, które mogłyby być wykorzystane jako paliwo. Chociaż materia organiczna jest tanim źródłem energii, to całe przedsięwzięcie może okazać się nieopłacalne ze względu na wysoki koszt transportu i jego problematyczność.

Sezonowość surowca

Biomasa to bez wątpienia surowiec sezonowy. Jest to najwyraźniej widoczne w przypadku upraw roślin energetycznych, które przecież charakteryzują się określonym okresem wegetacji. W czasie zimy utrudnione może być także pozyskiwanie innych rodzajów materii. Nie bez znaczenia jest panujący w Polsce klimat umiarkowany, który charakteryzuje się gorącym latem oraz surową zimą. Tak zmienne w trakcie roku warunki pogodowe mają ogromny wpływ na wydajność i sens inwestycji w niektóre źródła biomasy.

Wydajność energetyczna

Dla wielu osób nie bez znaczenia jest także wartość opałowa spalanego surowca. W przypadku biomasy jest ona niższa od wydajności tradycyjnych źródeł energii. Jak wypada ona na tle węgla? Porównanie znajdziecie poniżej:

W polskim kontekście wartości te nie wyglądają zbyt zachęcająco, a to przede wszystkim dlatego, że jako społeczeństwo mamy tendencję do preferencji sprawdzonych rozwiązań dających jak największe korzyści.

Biomasa a emisja zanieczyszczeń

W sporej większości przypadków pozyskiwanie biomasy nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji. Inaczej sprawa wygląda sytuacja w przypadku jej spalania. Jak donoszą źródła, emisja zanieczyszczeń (a w tym także CO

2 czy NO) w takim procesie może być nawet wyższa niż wtedy, gdy palonym surowcem jest węgiel. Dzieje się tak wtedy, kiedy temperatura spalania wynosi więcej niż około 850 °C. Fakt ten może sprawiać, że status biomasy jako zielonego paliwa może nie być tak oczywisty, jak się wydawało.

Jest to wyjątkowo istotne w przypadku naszego kraju, który plasuje się w światowej czołówce pod względem ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla.

Podsumowanie

Biomasa, chociaż uznawana za jako jedno z najpowszechniej wykorzystywanych, zielonych źródeł energii, ma swoje wady. Są one na tyle istotne, że mogą podawać w wątpliwość rzeczywisty, ekologiczny charakter tego paliwa.

Więcej na temat biomasy w Polsce znajdziesz na https://trendywenergetyce.pl/perspektywy-rozwoju-biomasy-w-polsce

Tytułowe paliwo przypada do gustu z kilku powodów: jest tanie, stanowi jedno z odnawialnych źródeł energii (OZE), może być uznawane za „czyste”, a także nadaje się do nagrzewnic na pellet.

 

kod.txt