Świąteczna podróż choinki na Plac Bankowy 1

0
2045
views

Dekoracje i świąteczne drzewka w środku miasta to już tradycja. Podobnie będzie w tym roku. Bajeczne iluminacje i liczone w tysiącach choinki zachwycą mieszkańców, wprawiając w magiczny klimat świąt.

Również pod rozgwieżdżonym niebem Placu Bankowego 1 stanęła rozświetlona choinka. Przedtem jednak drzewko miało do przebycia długą drogę. Bez różnicy czy szukasz skromnej choinki do domu czy kilkumetrowej na dziedziniec – sprawdź jak się do tego przygotować.

Pierwszym etapem jest wybór. Przed świętami część Polaków decyduje się na żywą choinkę, która pozwala stworzyć niezwykły klimat i daje piękny zapach. Co więcej naturalna choinka jest zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Rosnąc produkuje tlen, a jej rozkład trwa zdecydowanie krócej w porównaniu do choinki sztucznej. Częstym rozwiązaniem jest także ponowne jej wykorzystanie.
Po świętach drewno można przeznaczyć między innymi na kompost. Zaś w przypadku gdy cięte drzewko trzymaliśmy w donicy po miesiącu możemy je przesadzić do ogródka.

Gdy już zdecydujemy się na żywą choinkę, spośród ogromnej ilości drzewek dostępnych przed świętami warto zwrócić uwagę by była wystarczająco duża, silna i świeża, ponieważ musi zarówno pasować do miejsca w którym zostanie postawiona jak i przetrwać co najmniej do stycznia. Także gatunek choinki powinniśmy dobierać zgodnie z zapotrzebowaniem.

Najpopularniejszy świerk pospolity szybko gubi igły, z kolei świerk kłujący, jak sama nazwa wskazuje, posiada kłujące igły. Przed zakupem drzewka do domu warto więc zastanowić się jakie cechy powinna posiadać nasza wymarzona choinka, aby sprawiła nam radość zamiast kłopotu.

Ważnym aspektem jest także czas i miejsce zakupu choinki. Im krótszy czas od ścięcia drzewka do jego postawienia w miejscu docelowym, tym lepiej. Choinka, która uświetniła Plac Bankowy 1, wybierana jest na około dwa tygodnie przed jej przewozem na dziedziniec. W tym przypadku liczy się przede wszystkim wielkość i objętość – choinka musi być okazała i zdrowa, aby spokojnie mogła przetrwać do 2 lutego.

Wybrane i jak co roku ścięte pod Krakowem drzewko wyruszyło w 300 kilometrową podróż do stolicy. Jak twierdzą osoby zajmujące się transportem choinki nie jest to jednak łatwe zadanie. „Choinka na Placu Bankowym 1 ma około 8 metrów wysokości. Głównym problemem podczas jej transportu jest więc jej długość.
Przewozimy ją bardzo wolno w godzinach nocnych. Starannie ją zabezpieczamy by mieć pewność, że drzewko dotrze na miejsce w idealnym stanie. Chcemy by choinka na dziedzińcu prezentowała się równie okazale co w lesie, nie chcemy więc by się połamała bądź straciła igły”.

Co więcej 8 metrowa jodła stawiana jest nocą bez użycia podnośnika. Ciężka praca rąk ludzkich, by już o poranku 1 grudnia zachwycić mieszkańców Warszawy. „Plac Bankowy 1 codziennie mijają setki ludzi. Kiedyś w tej kamienicy znajdował się Hotel Saski. Niewielu jednak wie co dziś kryją te historyczne mury. Mamy nadzieję, że udekorowana setką bombek i 176 metrami światełek świąteczna choinka zachęci Państwa do odwiedzenia nas w trakcie zimowego spaceru.” – komentuje Anna Olszewska, zarządca budynku.

Choinkę na Placu Bankowym 1 w Warszawie można oglądać od 1 grudnia 2018 do 2 lutego 2019 r.