Historia długopisu, noworoczne pomysły

0
2029
views

By na papierze napisać o ….

W obecnych czasach posiadane przez nas długopisy są tak powszechne, że praktycznie mało kto zastanawia się nad ich historią. W rzeczywistości długopis to taki przedmiot, którego powstanie było okupione szeregiem testów. Dzisiaj praktycznie nikt, nie wyobraża sobie życia bez niego. Honoriusz Balzac, pisał swoje powieści gęsim piórem i jego marzeniem było, aby mniej brudzić sobie palce podczas pisania. Gdyby dostał on od życia długopis, jakie było by jego zdumienie…i oczywiście radość. 

Postanowienie noworoczne

Historia tego wynalazku sięga końca XIX stulecia. Wtedy to w Stanach Zjednoczonych wynaleziono pióro kulkowe, które to przenosiło atrament na papier za pomocą wbudowanej w jego końcówkę obracającej się kulki. Przedmiot ten wymagał jednak dopracowania, głównie ze względu na ustawiczne rozmazywanie i wylewanie się atramentu. Ale mało kto wie, że wspomniane pióro kulkowe było noworoczną inspiracją tamtejszych konstruktorów.

Początek dwudziestego stulecia

Przełom w rozwoju przedmiotów do pisania nastąpił w 1938 roku, kiedy to węgierski dziennikarz László Biró, zaprezentował pierwszy prototyp znanego nam do dziś długopisu. Od wcześniej opisanego pióra kulkowego, długopis różnił się przede wszystkim zastosowanym w nim tuszem, zebranym w specjalny wkład. Biró już kilka lat wcześniej zauważył, że po dodaniu do tradycyjnego atramentu stosowanego w piórach farby drukarskiej, napisany tekst szybciej schnie i nie rozmazuje się. Wraz ze swoim bratem, który był chemikiem, rozpoczął on eksperymenty związane z odpowiednią konsystencją i właściwościami tuszu. Jednocześnie bracia pracowali nad konstrukcją samego długopisu. Ostatecznie również wykorzystali oni mechanizm kulkowy, który doskonale regulował wypływanie tuszu na papier i pozwalał na wygodne pisanie.

Długopisy do wojska

Długopisy początkowo zdobyły popularność w wojsku. Podczas II wojny światowej korzystali z nich alianccy piloci. Działały one bowiem bez względu na zmiany ciśnienia w kabinie. Następnie patent do produkcji długopisów, odkupił Marcél Bich, założyciel firmy BIC. Usprawnił on produkcję i dorobił się on ogromnego majątku, produkując tanie, jednorazowe długopisy, które do dziś cieszą się ogromną popularnością. Podobno przekazanie długopisów do armii, było kolejnym postanowieniem noworocznym, o czym również warto jest wiedzieć.

 

Ewa Michałowska- Walkiewicz