Karty paliwowe – monitorowanie i kontrola wydatków na paliwo

0
2514
views

Każdy przedsiębiorca, rozpoczynający swoją przygodę z prowadzeniem własnego biznesu, staje przed koniecznością podjęcia szeregu decyzji. Decyzji, które mogą mieć istotne znaczenie dla przyszłości i rozwoju jego działalności. W artykule sprawdzimy, o czym warto pomyśleć przed założeniem własnej firmy. Podpowiemy również, jakie decyzje warto podjąć, aby zapewnić firmie płynność finansową.

Każdy przedsiębiorca, rozpoczynający swoją przygodę z prowadzeniem własnego biznesu, staje przed koniecznością podjęcia szeregu decyzji. Decyzji, które mogą mieć istotne znaczenie dla przyszłości i rozwoju jego działalności. W artykule sprawdzimy, o czym warto pomyśleć przed założeniem własnej firmy. Podpowiemy również, jakie decyzje warto podjąć, aby zapewnić firmie płynność finansową.

Jeśli planujesz założenie własnej firmy, pierwszą decyzją, jaką powinieneś podjąć będzie ta, dotycząca formy jej prowadzenia. W zależności od Twoich preferencji, branży oraz specyfiki prowadzonej działalności, może być to jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka. Najpopularniejszą formą prowadzenia spółki jest obecnie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wg danych GUS-u, w I półroczu 2016 w naszym kraju było zarejestrowanych 478891 spółek, z czego aż 401392 to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ogromną zaletą spółki z o. o. jest ograniczona odpowiedzialność jej udziałowców. Oznacza to, że w przypadku nietrafionych inwestycji to spółka (a nie Ty), staje się dłużnikiem i odpowiada własnym kapitałem. Proces założenia spółki może być jednak długi i kosztowny, co dla wielu przyszłych przedsiębiorców jest istotną przeszkodą.

Jednoosobową działalność gospodarczą z powodzeniem założysz w ciągu 1 dnia. Sporą niedogodnością może być tu jednak konieczność comiesięcznego odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli jest to Twoja pierwsza firma, przez pierwsze 2 lata wysokość składki będzie preferencyjna. Po upływie tego okresu, znacząco się zwiększy.

W 2017 roku wysokość „niskiego” ZUS-u wynosi 487,90 zł. Regularna składka to koszt 1172,56 zł.

Rady dla początkującego przedsiębiorcy

Jeśli dopełniłeś niezbędnych formalności, stając się właścicielem firmy, czas pomyśleć o narzędziach, które pozwolą Ci skutecznie realizować codzienne obowiązki przedsiębiorcy.

Jednym z nich jest firmowe konto.

Jak wybrać konto dla firmy?

Konto dla firmy powinno być przede wszystkim niedrogie. Wybierając rachunek nie warto kierować się jednak tylko i wyłącznie brakiem opłat za jego otwarcie i prowadzenie. Bezpłatne korzystanie z rachunku banki często rekompensują sobie zwiększonymi opłatami za przelewy. A tych przedsiębiorca może mieć całkiem sporo. Wynajem siedziby, usługi kurierskie, zakup towaru czy wypłata wynagrodzeń to tylko część wydatków właściciela prężnie funkcjonującej firmy.

Zanim podpiszesz umowę z bankiem upewnij się, że za przelewy (także te do ZUS-u i US) nie zapłacisz ani złotówki. Sprawdź również, czy będziesz mógł skorzystać z dodatkowych instrumentów finansowych, umożliwiających rozwój Twojej firmy. Mogą to być np.: atrakcyjnie oprocentowane depozyty czy kredyt obrotowy na korzystnych warunkach.

Służbowy samochód – wybierz leasing

Przedsiębiorcy, którzy z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności potrzebują służbowego samochodu, powinni przemyśleć podpisanie umowy leasingowej. Leasing to szansa na użytkowanie pojazdu bez konieczności angażowania środków własnych. Taka forma finansowania jest dostępna również dla młodych firm, które nie mogą pochwalić się imponującymi zyskami i nie posiadają jeszcze historii kredytowej. Podpisanie umowy leasingowej pomoże również znacząco zmniejszyć podstawę opodatkowania i wygenerować odczuwalne dla portfela oszczędności. Decydując się na leasing operacyjny, który wybiera obecnie aż 80 proc. przedsiębiorców, „wrzucisz w koszty” całą ratę leasingową oraz wszystkie opłaty, wynikające z bieżącego użytkowania pojazdu.

Karty paliwowe – monitorowanie i kontrola wydatków na paliwo

Znakomitym dopełnieniem leasingowanych samochodów będą karty paliwowe, umożliwiające bezgotówkowe dokonywanie transakcji na stacjach benzynowych. Choć jeszcze jakiś czas temu były one domeną największych firm, dziś z kart paliwowych korzystają również przedsiębiorcy z sektora MŚP a także mikroprzedsiębiorcy.

Karty paliwowe to nie tylko sposób na wygodne i komfortowe tankowanie. Jeśli posiadasz kilka lub kilkanaście firmowych aut, karty paliwowe dadzą Ci możliwość monitorowania i kontrolowania wydatków na paliwo.

Jeśli zależy Ci na elastycznym dopasowaniu oferty do Twoich potrzeb, sięgnij po karty paliwowe euroShell Card, umożliwiające dokonywanie bezgotówkowych transakcji z uwzględnieniem wszelkich norm bezpieczeństwa.

EuroShell Card to bezpieczny dostęp do serwisu online przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, możliwość zarządzanie kontem i kartami oraz dostęp do faktur i monitorowanie wydatków w dowolnym czasie.