Jak zrobić własną stronę internetową – poradnik dla początkujących

0
2705
views

Nieco starsi użytkownicy internetowi pamiętają modę na blogi. Każdy chciał mieć swój zakątek w internecie, który będą mogli odwiedzać inni ludzie i publikować na nim swoje treści. Ze względu na różnorodność publikowanych treści można było wybierać wśród ciekawych tematów.

Przykładowo istniały kiedyś blogi o hazardzie, tym naziemnym, bo hazard online dopiero zaczął się pojawiać i trafiać do szerszej grupy osób w okolicach 2000 roku. Na próżno więc można było szukać wideo automaty do gier. Wpisanie tej frazy w języku polskim było bezcelowe. 

Stopniowo blogi ewoluowały i była to ewolucja bardzo interesująca. Początkowo na blogach dominowały gify oraz zdarzało się trafić na bloga, gdzie cały czas w tle grała jakaś muzyka. Szata graficzna była przeważnie niesamowicie jaskrawa. Z czasem jednak wszystko się zmieniło. Z blogów zaczęły znikać gify, pojawiał się dobrze przemyślany layout, czyli świadome rozmieszczenie elementów na stronie. Zniknęły również denerwujące elementy muzyczne, których wyłączenie graniczyło z niemożliwością. Od jaskrawych grafik i dziesiątek ruszających się elementów blogi przeszły w erę całkowitego minimalizmu.

Były to jedne z pierwszych stron internetowych, zaraz po serwisach informacyjnych, do których szary użytkownik internetu miał łatwy dostęp. Z czasem zaczęły pojawiać się portale aukcyjne oraz usługi płatności takie jak PayPal. Jednak to blogi w pamięci większości z nas zapisały się w szczególny sposób. Wszystko dzięki temu, że był to właśnie nasz zakątek, który mogliśmy urządzić tak, jak chcemy.

Przechodzimy więc do meritum, jak zrobić własną stronę internetową?

Wszystko zależy od tego, co chcemy robić i czemu ma służyć ta strona.

Jeżeli chcemy tylko i wyłącznie publikować własne treści w ramach właśnie bloga lub pisać artykuły dziennikarskie z pomocą przyjdzie nam WordPress. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą bawić się z technicznymi aspektami związanymi z postawieniem strony internetowej na serwerze. Dzięki WordPressowi możemy szybko i co najważniejsze w prosty sposób postawić naszego bloga czy też stronę internetową. Za darmo możemy otrzymać własną indywidualną nazwę strony z domeną wordpress.com. Im więcej zdecydujemy się zainwestować w naszą stronę, tym więcej możliwości otwiera się przed nami. WordPress.com oferuje transfer swojej domeny, oczywiście za odpowiednie pieniądze.
Z czasem możemy więc porzucić rozszerzenie wordpress.com i operować na własnej domenie, nie tracąc przy tym żadnych danych oraz samej strony internetowej, którą zdecydowaliśmy się postawić z pomocą tego serwisu. Możemy również prowadzić swój biznes e-commerce na tej platformie. Możliwości jest mnóstwo, wszystko zależy od tego, ile chcemy zainwestować.

Ponadto sam WordPress jest objęty licencją GNU. Oznacza to, że jest całkowicie darmowy i jeżeli tylko będziemy chcieli, możemy wykupić własny serwer, pobrać na ten serwer wordpressa i gotowe. Możemy od tego momentu tworzyć własne treści na naszym serwerze z wykorzystaniem WordPressa. Oczywiście jest to troche trudniejsze rozwiązanie od tego co oferuje nam wordpress.com. Korzystając z usługi wordpressa nie musimy posiadać żadnego hostingu, wszystko jest bowiem zapewnione przez tę firmę. 

Jeśli jesteśmy więc nieco bardziej obeznani jeśli chodzi o serwery oraz nie boimy się nowych wyzwań to z pewnością opcja postawienia strony korzystając z WordPressa będzie dla nas opcją znacznie tańszą. Podczas samego procesu stawiania naszej strony możemy też wiele się nauczyć. 

Jak jesteśmy już przy stawianiu strony internetowej samemu mamy do dyspozycji również Bootstrap. Jest to framework do budowy części wizualnej naszej strony internetowej. Możemy załadować więc naszą stronę na serwer, następnie przedzierając się przez dokumentacje spersonalizować bootstrapa na nasze potrzeby. Bootstrap powstał na bazie licencji MIT, co oznacza, że możemy go wykorzystywać również do celów komercyjnych tak jak wordpressa. Co więcej, Bootstrap pozwala nam również jak ma to miejsce w przypadku WordPressa na wykorzystanie gotowych szablonów. Niektóre są oczywiście płatne, jednak jeśli zdecydujemy się na zakup, może się okazać, że to, co kupiliśmy, zaoszczędziło nam dziesiątek godzin, które byśmy spędzili na przedzieraniu się przez dokumentacje oraz wymyślaniu koła na nowo. 

Jeżeli podjąłeś już decyzje czas na zakup domeny. Jeżeli naprawdę chcesz mieć swój zakątek w internecie lub prowadzić poważną działalność warto zainwestować we własną domenę. Zakupując własną domenę, posiadasz również możliwość skonfigurowania własnej skrzynki pocztowej. Przykładowa oferta takiej usługi, która łączy ze sobą hosting strony internetowej oraz skrzynki email znajduje się tutaj.
Sama domena kosztuje obecnie małe pieniądze. Najtańsza domena kosztuje około 2zł za rok użytkowania. Musicie jednak uważać, ponieważ niektóre domeny dostępne za tak małe pieniądze, zmieniają swoją cenę po roku użytkowania. Domena z rozszerzeniem .com dostępna jest natomiast za około 30zł. Pamiętajcie też, że domenę zakupioną w jednym z serwisów hostingowych możecie przenieść do innego. Odbywa się to oczywiście po weryfikacji waszej osoby, jest to zabezpieczenie przed kradzieżą domeny. Tak więc nawet jeśli wasz dotychczasowy serwis hostingowy nie sprawiał kłopotów, a nagle jakość usług zaczęła spadać, zawsze możecie zmienić hosting. 

To w zasadzie wszystko, co musicie wiedzieć na sam początek. Pamiętajcie zawsze czytać szczegóły konkretnego hostingu, zainteresujcie się opiniami klientów danej firmy. Własna domena oraz hosting to nie jest droga rzecz. Tak więc nawet jeśli nie zdecydujecie się na stronę internetową, zawsze możecie zostać przy samym e-mailu. Z pewnością własny adres e-mail wygląda profesjonalnie i nie wstyd wpisać go, chociażby do CV.