Ekologia w domu. Jak oszczędzać pieniądze i środowisko?

0
1736
views

Z roku na rok ekologia staje się coraz bardziej modnym i popularnym tematem. Dostrzegamy, że to właśnie od nas zależy, jak będzie wyglądała przyszłość wspólnej planety.

W jaki sposób możemy połączyć dbałość o nasze finanse i środowisko naturalne? Z jakich rozwiązań korzystać? Czy warto inwestować w kolektory słoneczne?

Dlaczego dobrze jest zdecydować się na kolektor słoneczny?

Energia słoneczna to szerokie pole możliwości, a zwłaszcza łatwo dostępna, bezpłatna i bezpieczna dla naszej planety energia. To z niej wytwarzane jest zarówno ciepło, jak i energia elektryczna. Pozwala obniżyć dotychczasowe opłaty za media. Między innymi dzięki zainwestowaniu w solary dachowe.

Kolektory słoneczne służą najczęściej do podgrzania ciepłej wody użytkowej, ograniczając w ten sposób pracę konwencjonalnego źródła ciepła. Jednocześnie dochodzi do znacznego obniżenia emisji szkodliwych substancji i zmniejszenia smogu.

Rozwiązanie gwarantuje zerowy (jednocześnie najniższy z możliwych) nakład energii pierwotnej. Jest tak, ponieważ mała pompa obiegu solarnego zużywa jedynie śladowe ilości energii. Nie potrzebuje też dużo miejsca na dachu, aby mogła zostać zainstalowana. To duże udogodnienie techniczne.

Kolektory słoneczne pozwalają w łatwy sposób spełnić Warunki Techniczne 2021, które będą obowiązywały od przyszłego roku. Zgodnie z tymi przepisami, przy budynkach jednorodzinnych, zużycie energii pierwotnej dla potrzeb ogrzewania, chłodzenia i ciepłej wody nie może przekraczać 70 kWh/m2 w ciągu roku.

Plusem jest również niższy koszt inwestycji w porównaniu z tradycyjną fotowoltaiką. Oprócz tego można liczyć na wsparcie pieniężne w postaci okresowych dotacji, co w pewnym stopniu obniży nakład finansowy związany z taką inwestycją.

Oszczędź środowisko i pieniądze. Co jeszcze możesz zrobić?

Bardzo dużo mówi się także o sprzęcie energooszczędnym. Może czas zainwestować w nową lodówkę, pralkę czy kuchenkę? Warto inwestować w urządzenia, które mają dobrą klasę efektywności energetycznej. Choć zazwyczaj są nieco droższe, używanie ich z czasem przynosi spore korzyści w postaci zaoszczędzonej energii i obniżonych rachunków. Podobnie jest po zastosowaniu żarówek typu LED.

Warto również zmniejszyć ilość śmieci, które produkujemy każdego dnia. Torby wielokrotnego użytku to jeden z pierwszych kroków w kierunku ideologii zero waste. Zgodnie, z którą generujemy jak najmniej odpadów. Starajmy się, aby niepotrzebnych opakowań, plastikowych toreb było jak najmniej.

Więcej o solarach dachowych znajdziesz na https://www.hewalex.pl/oferta/kolektory-sloneczne-i-osprzet/