Cena grama złota

0
1077
views

Choć złoto odgrywa ważną rolę w wielu branżach i przemysłach, spora część osób kojarzy je głównie z inwestowaniem oraz bezpiecznym przechowywaniem majątku. Te spośród nich, które chciałyby zainwestować w kruszec, powinny najpierw sprawdzić, ile kosztuje gram złota i od czego to właściwie zależy.

Trzeba mieć świadomość, że rynkowa cena złota, podobnie jak innych surowców i aktywów inwestycyjnych, podlega codziennym zmianom. I choć notowania historyczne pokazują, że w długim terminie wykazuje ona tendencję rosnącą, to jednak w krótszych okresach może spadać, przynosząc inwestorom przejściowe straty. Dlatego też, aby móc w świadomy i skuteczny sposób inwestować w złoto, należy najpierw poznać czynniki wpływającego na jego wartość.

Skąd się bierze cena złota?

Złoto jest notowane na różnych rynkach giełdowych, ale na każdym z nich jego kurs podąża za wyceną, którą przeprowadza codziennie organizacja LBMA (London Bullet Market Association), czyli Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszcu. Ponieważ wszędzie jego ceny podawane są w dolarach amerykańskich, z perspektywy polskich inwestorów znaczenie ma również kurs tej waluty względem złotego. Gdy kurs rośnie, czyli dolar umacnia się wobec naszej waluty, wartość kruszcu wyrażona w złotym wzrasta, nawet jeśli jego rynkowa cena nie ulega zmianie – odwrotny skutek przynosi spadek kursu walutowego.

Jeśli chodzi o główny czynnik wpływający na cenę złota, czyli decyzje LBMA, to stowarzyszenie podejmuje je na podstawie takich czynników, jak bieżące ceny innych surowców i towarów, kursy największych walut, czy też istotne dla świata wydarzenia polityczne i gospodarcze.

Jak obliczyć cenę grama złota?

Niezależnie, czy mowa o kursie ustalanym przez LBMA, czy na rynkach, odnosi się on do jednej uncji kruszcu. Aby zatem obliczyć cenę grama złota, należy podzielić wartość z notowań przez masę uncji, która wynosi 31,1 gramów. Uzyskaną kwotę należy jeszcze pomnożyć przez aktualny kurs dolara do złotego, tak, aby uzyskać wynik w rodzimej walucie.

Co istotne, powyższy sposób pozwala obliczyć cenę grama, ale złota papierowego. Jest ona ważnym punktem odniesienia dla wartości złota fizycznego, w tym złotych sztabek oraz monet bulionowych, ale w przypadku takich produktów, cena nieco odbiega od tej z notowań giełdowych. W tym wypadku pojawiają się koszty produkcji, czy też marża sprzedawcy, które podnoszą cenę za gram złota inwestycyjnego.

Cena złota za gram – decyduje rodzaj i masa wyrobu ze złota

Do inwestowania w złoto służą głównie sztabki oraz monety bulionowe, produkowane przez renomowanych dostawców złota, takich jak Mennica Polska. Produkty te mają różną masę, ale zawsze są wykonywane z kruszcu wysokiej próby; w sztabkach wynosi ona 999,9, natomiast niektóre monety bulionowe mają nieco niższą, 92,5-procentową zawartość kruszcu. Wyroby jubilerskie wytwarza się ze złota niższej próby, zwykle 375, 585 lub 750, dlatego w ich przypadku niższa jest cena za jeden gram stopu.

Sztabki złota mają masę od jednego grama do nawet jednego kilograma, natomiast popularne monety bulionowe ważą zwykle jedną dziesiątą, jedną czwartą, połowę, lub jedną pełną uncję. Niezależnie o którym z tych produktów mowa, zależność jest co do zasady taka, że im większa jest masa wyrobu złotowego, tym odpowiednio mniej trzeba zapłacić z gram złota.

Na stronie https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/analiza-rynku-zlota można znaleźć więcej przydatnych informacji na temat cen złota oraz inwestowania w ten kruszec.

Artykuł sponsorowany