Filtry Bosch – świetna jakość na każdą kieszeń

0
965
views

Cechy filtrów BOSCH

Nie ma chyba na naszej planecie żadnego kierowcy czy właściciela pojazdu, który nie znałby niemieckiej firmy Bosch.

Ta marka już prawie stu lat kojarzona jest z wysokiej jakości częściami, które trafiają do naszych samochodów, motocykli oraz innych pojazdów mechanicznych. Z fabryki tego chyba najbardziej znanego producenta części na świecie, wychodzi codziennie miliony części, które trafiają prawie do wszystkich znanych marek samochodów. Bosch jest znany z innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym poprawiła się jakość samochodów, jak i bezpieczeństwo kierowców, pasażerów oraz pieszych.

Żarówki Bosch, wtryskiwacze Bosch, filtry Bosch i wiele innych części pracuje na to bezpieczeństwo. Bosch to synonim jakości oraz bezpieczeństwa. Nic dziwnego, że tak wielu zaufało właśnie tej marce przy wyborze filtrów do samochodów.

Filtry oleju Bosch dla każdego silnika

Co najmniej raz w roku każdy kierowca, lub właściciel pojazdu powinien wymienić olej silnikowy. Tak zakłada nie tylko producent samochodów, ale również do tego namawiają wszyscy specjaliści. Trzeba powiedzieć, że większość właścicieli pojazdów do tego zalecenia się stosuje, kupując i wymieniając stosowny olej. Wraz z wymianą oleju konieczna jest również wymiana filtra oleju.

Mało kto przykłada wagę do odpowiedniego doboru filtru oleju, a powinien – gdyż jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania silnika. Filtry oleju mają do spełnienia podstawową funkcję – oczyszczanie oleju silnikowego. Im lepszy filtr oleju, tym więcej potrafi zanieczyszczeń wychwycić. Nic dziwnego, że jednym z najczęściej stosowanych filtrów oleju są filtry Bosch. Filtr można wymienić samodzielnie lub skorzystać z usług warsztatu. Podczas wymiany filtra trzeba pamiętać, by przed wkręceniem nowego filtra posmarować uszczelkę niewielką ilością oleju, by go uszczelnić.

Filtry Bosch – kolejno: oleju, paliwa i powietrza

Filtry powietrza Bosch – na tym nie warto oszczędzać

O ile wymiana filtra oleju jest już czymś o czym się pamięta, to wielu zapomina, że ważnym elementem służącym do ochrony silnika przed zanieczyszczeniami jest również filtr powietrza. Do jednych z najlepszych filtrów powietrza należą filtry Bosch. Zastosowane materiały oraz unikatowa konstrukcja filtru sprawia, że są one bardzo skuteczne. Filtr powietrza w naszych warunkach trzeba wymieniać częściej niż zakłada to producent pojazdu. Jest to związane ze znacznym zanieczyszczeniem powietrza. Zbytnio zabrudzony filtr może sprawić, że wzrośnie zużycie paliwa, a jednocześnie spadnie moc silnika, gdyż dostaje on mniejszą ilość powietrza.

Wymiana filtrów powietrza nie jest trudna. Jednak przed wymianą filtra, trzeba sprawdzić, czy dedykowany jest on dla samochodu, który posiadamy. Bardzo ważnym parametrem filtra jest jego przepustowość, która musi być odpowiednio dobrana. Zarówno mniejsza jak i zbyt wielka przepustowość nie jest zalecana przez producentów silników, gdyż system filtrowania nie będzie działał tak jak powinien. Filtr powietrza znajduje się zazwyczaj w puszce, umiejscowionej z boku silnika. Puszka jest zamykana na zatrzaski, po uwolnieniu których można wyjąć wkład filtra powietrza. Należy pamiętać by przed założeniem nowego wkładu dobrze wyczyścić zarówno samą puszkę filtra, jak i dolot do silnika za pomocą mokrej szmatki. Przy montażu filtra powietrza należy zwrócić uwagę na to, by go nie odkształcić oraz na odpowiednie ułożenie uszczelki pokrywy. Filtry Bosch służące do oczyszczania powietrza nie są drogie, wymiana trwa zaledwie kilka lub kilkanaście minut, a jego jakość dla silnika ma znaczenie.

Filtry paliwa Bosch – by silnik długo służył

Filtra paliwa jest jedną z tych części, której się nie zauważa, a co za tym idzie – wielu o nim zapomina. O tym, że trzeba sprawdzać jego stan przypominamy sobie, dopiero wówczas, kiedy silnik nie dostaje odpowiedniej ilości paliwa, bo filtr się zapcha lub do silnika trafia paliwo zanieczyszczone. Jakość paliwa na wielu stacjach paliw jest różna. Niezależnie jednak od tego, w którym miejscu tankujemy, wraz z paliwem do zbiornika trafia sporo zanieczyszczeń. A filtr paliwa służy właśnie do ich wychwytywania. Jego jakość jest ważna, dlatego wielu producentów samochodów poleca filtry Bosch. Filtry paliwa mają kształt niewielkich cylindrycznych pojemników, w którym elementem filtrującym jest bibuła z poliestru lub na bazie włókien celulozowych. Na rynku pojawiają się nowoczesne filtry paliwa, których element pochłaniający jest wykonany z materiałów syntetycznych pozwalających na selektywne wyłapywanie zanieczyszczeń.

Filtr paliwa jest jedną z tych części samochodowych na wymianie których nie warto oszczędzać. Producenci podają, że wymiana filtra powinna się odbywać co 10 000 do nawet 120 000km. Jak widać rozpiętość jest spora, ale warto wymieniać go cyklicznie, przy okazji wymiany oleju wraz z filtrem oleju. Producenci samochodów z silnikami wysokoprężnymi zalecają często wymianę filtrów paliwa przed każdą zimą. Filtry paliwa można wymienić samodzielnie, pod warunkiem, że producent umieścił go w takim miejscu, że dostęp do niego jest prosty. Warto jednak z wymianą zwrócić się do serwisu, przy okazji wspomnianej wymiany oleju.