Jak pozbyć się odpadów po świętach?

0
2307
views

Boże Narodzenie to piękny czas. Po rodzinnej biesiadzie pozostaje nam jednak sporo śmieci. Choinka, zbite bombki, niedziałające lampki, resztki jedzenia oraz zużyty papier do pakowania prezentów.

Jak się tego wszystkie pozbyć, dbając jednocześnie o środowisko naturalne? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak skutecznie segregować śmieci.

Jak posegregować świąteczne śmieci? 

Poświąteczne porządki należałoby przede wszystkim zacząć od posegregowania zgromadzonych odpadów. Gminy organizują kwestię wywozu w różny sposób. Z domów jednorodzinnych odbiera się najczęściej śmieci w workach. Z kolei w blokach i apartamentowcach, odpady gromadzone są w specjalnych kontenerach, oznaczonych kolorami. Do żółtego pojemnika należy wrzucać tworzywa sztuczne i metale, do zielonego szkło, do niebieskiego papier, do brązowego odpady bio, a do czarnego odpady zmieszane. Można korzystać ze standardowych usług przedsiębiorstwa komunalnego albo wywieźć śmieci na własną rękę. Tym zajmują się specjalistyczne firmy, oferujące wywóz odpadów w kontenerach o mniejszych i większych gabarytach.

Odpady po świętach – w jaki sposób wyselekcjonować papier?

W czasie świąt produkujemy wiele odpadów papierowych. Papierowe i tekturowe opakowania od prezentów można wrzucić do pojemnika, oznaczonego kolorem niebieskim. W tej kategorii odpadów znajdą się też wszelkie gazety, czasopisma, ulotki, a także książki, zeszyty i inne papierowe odpady. W ten sposób nie możemy jedynie posegregować chusteczek i ręczników, papierów zaplamionych lub otłuszczonych, a także kartonów po mleku i napojach. Takiego rodzaju śmieci będą musiały trafić do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Z kolei kartoniki po mleku i napojach z reguły zawierają stosowną informację na ten temat na opakowaniu i można je wyrzucać do pojemnika z tworzywem sztucznym i metalem.

Jak wybrać szkło do recyklingu?

Korzystając z różnych zapraw, przypraw, a także degustując rozmaite trunki przy świątecznym stole, gromadzimy również dużą ilość szkła. Wszelkie butelki po napojach, słoiki, a także szklane opakowania po innych produktach należy wrzucać do kontenera, oznaczonego kolorem zielonym. Należy jednak pamiętać o tym, że opakowania te wrzucamy do śmietnika bez nakrętek. Ponadto nie można utylizować w ten sposób szkła okiennego, porcelany, ceramiki, doniczek, żarówek, świetlówek, luster, szyb, kryształu, a także opakowań po lekach i rozpuszczalnikach. Zbite bombki lub inne ozdoby nie będą się zatem kwalifikowały do tego kontenera.

Co należy do kategorii tworzyw sztucznych i metali?

Z kolei w kategorii tworzyw sztucznych i metali znajdziemy w szczególności butelki plastikowe, torby i opakowania plastikowe, puszki po napojach i konserwach, a także nakrętki i kapsle. Nie wolno jednak wyrzucać w ten sposób butelek i pojemników z zawartością, opakowań po lekach, opakowań po farbach i lakierach, a także sprzętu elektronicznego i AGD. Zużyte lampki choinkowe albo przeciążony świąteczną pracą i zepsuty robot kuchenny trzeba będzie zatem oddać do specjalnego punktu zbierającego tego typu śmieci albo skorzystać z usług specjalistycznej firmy oferującej wywóz odpadów.

Wywóz odpadów po świętach – czy choinka kwalifikuje się do odpadów bio?

Największym problemem poświątecznych porządków jest jednak z reguły choinka. W niektórych miastach zbiera się je osobno. W pozostałych przypadkach należy ją właściwie zakwalifikować. Choinka może zostać wrzucona do pojemnika z odpadami bio, ale powinna zostać podzielona na drobne kawałki o maksymalnej długości 30 centymetrów.

Poza tym do pojemnika bio można wrzucić wszelkie odpady z owoców i warzyw, resztki jedzenia bez mięsa, trawę, liście, kwiaty, a także trociny i korę drzew. Jeżeli podzielenie choinki na drobne kawałki jest zbyt dużym problemem, zawsze można skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która wywiezie i zutylizuje ją w bezpieczny sposób.