Jak dużo tracisz, kupując OC bez zniżek?

0
3234
views

Jak dużo tracisz, kupując OC bez zniżek za bezszkodową jazdę? No właśnie, zniżki OC są pożądane przez wszystkich, przyznane niektórym. Nie jest trudno je zdobyć, ale jeszcze łatwiej można je stracić. To sprawdzony sposób na tańsze OC. Niekiedy o wiele tańsze. A ile kosztuje ubezpieczenie auta bez zniżek? Czy kierowcy bez “nagród” od ubezpieczycieli, zawsze muszą płacić horrendalne składki? 

Kalkulacja składki OC czy widzimisię ubezpieczyciela? 

W życiu każdego kierowcy przychodzi ten dzień, kiedy musi wypełnić swój obowiązek i ubezpieczyć auto. Jeden za polisę OC zapłaci krocie, drugi nieco mniej. Jeden może liczyć na specjalne profity ze strony ubezpieczyciela, dla drugiego nie ma żadnej taryfy ulgowej. Cena ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu różnych czynników. Jedne związane są z samym profilem kierowcy, inne z parametrami technicznymi auta. Ubezpieczyciel kalkulując składkę OC, szacuje ryzyko ubezpieczeniowe związane z konkretnym kierowcą i na jego podstawie ustala składkę ubezpieczeniową. Zwykle weźmie pod uwagę wiek kierowcy i jego doświadczenie za kierownicą, miejsce zamieszkania czy markę i rodzaj pojazdu, a także pojemność silnika. Ostatnim czynnikiem będą wspomniane wyżej zniżki OC.

System bonus/malus, czyli nagrody i kary dla kierowców

System naliczania zniżek nazywany jest systemem bonus/malus. To, co jednak warto o nim wiedzieć, to fakt, że zniżka zniżce nierówna i to prawda, której świadomi powinni być wszyscy kierowcy. Sposób ich przyznawania, jak i odbierania nie jest regulowany prawnie, a to oznacza, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma pełną dowolność w “nagradzaniu” czy “karaniu” kierowców. Z reguły jednak jeden rok bezszkodowej jazdy, to 10 proc. zniżki OC. Podobnie wyceniana jest każda szkoda – kolizja na koncie kierowcy, to zwykle stracenie 10 proc. zniżki. W praktyce oznacza to tyle, że kierowca, który przez 6 lat swojej kariery za kierownicą nie spowodował żadnej stłuczki, może liczyć na maksymalną zniżkę w OC wynoszącą 60 proc.  Nie jest to jednak regułą, ponieważ różni ubezpieczyciele stosują różne kryteria ich przyznawania i odbierania.

Maksymalne zniżki OC równa się najtańsze ubezpieczenie?

Może się więc wydawać, że to właśnie zniżka OC ma decydujący wpływ na koszt ubezpieczenia samochodu. Zgodnie z tym tokiem myślenia, warto wybrać więc towarzystwo, które umożliwia zgromadzenie największych zniżek w jak najkrótszym czasie. Ale czy oby na pewno tak to działa? Nie do końca. Zniżki w OC są jedynie jednym z czynników, jakie ubezpieczyciel weźmie pod uwagę, kalkulując składkę ubezpieczenia. Może się więc zdarzyć, że kierowca posiadający maksymalną ilość zniżek, za ubezpieczenie samochodu w jednym towarzystwie zapłaci kwotę porównywalną do tej, jaką u innego ubezpieczyciela przyjdzie zapłacić kierowcy bez żadnych zniżek na koncie.

Ubezpieczenie samochodu bez zniżek? Ile za OC zapłaci młody kierowca? 

Młodzi kierowcy płacą za OC najwięcej i jest to fakt, z którym nie ma sensu polemizować. Jako amatorzy, bez doświadczenia za kółkiem, automatycznie zaliczani są do grupy tzw. podwyższonego ryzyka. Do tego dochodzi brak historii ubezpieczeniowej, a często także wybór samochodu, który każe sądzić, że wolna i uważna jazda autem nie leży w ich obszarze zainteresowań. Młody kierowca bez zniżek OC, nie musi jednak płacić kroci pod warunkiem, że poszuka sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu. Jednym z najchętniej wykorzystywanych jest dopisanie do polisy ubezpieczeniowej starszego współwłaściciela, który latami pracował na swoją historię ubezpieczeniową, a na koncie zebrał już pokaźne zniżki OC. Decydując się na współwłasność auta, młody kierowca może zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązania ma także pewne wady – w przypadku spowodowania szkody z winy jednego kierowcy, zniżki na ubezpieczenie samochodu, tracą obaj współwłaściciele.