PIT-37: wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

0
3148
views

Pierwszy kwartał roku to ważny czas dla każdego podatnika. W tym okresie należy rozliczyć się za ubiegły rok podatkowy. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o PIT-37, jaką drogą najlepiej wypełnić wniosek oraz jakie terminy Cię obowiązują. Nie zapomnij dopełnić tego istotnego obowiązku podatkowego.

Czym jest PIT-37? Kto powinien wypełnić PIT-37 za rok 2020?

Deklaracja PIT-37 stanowi jeden z najpopularniejszych formularzy składanych przez podatników. Na jej podstawie z urzędem skarbowym za przychody osiągnięte w roku podatkowym 2020 rozliczy się zarówno osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia, jak również podatnicy będący na emeryturze lub rencie. Warto pamiętać, że PIT-37 stosuje się wyłącznie do rozliczania dochodów według skali podatkowej. Tego typu deklarację składają również te osoby, które uzyskują dodatkowo przychody inne niż z pracy etatowej, na przykład z ryczałtu. W takiej sytuacji składają zarówno PIT-37, jak również PIT-28. Więcej informacji na temat tego, którzy podatnicy mają obowiązek rozliczać się na podstawie deklaracji PIT-37 znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów: https://www.podatki.gov.pl/.

Kiedy nie składa się deklaracji PIT-37?

Zeznania rocznego na formularzu PIT-37 nie składają ci podatnicy, którzy w ubiegłym roku podatkowym uzyskali jedynie przychody zwolnione z podatku. W takiej sytuacji nie mają obowiązku składać jakiejkolwiek deklaracji. Mogą to być osoby, które uzyskały przychód na skutek jednorazowej sprzedaży, na przykład roweru wartego kilkaset złotych. Drugą grupą osób są ci podatnicy, którzy wykazują przychody inne niż te opodatkowane według skali (na przykład rozliczane na podstawie podatku liniowego równego 19%). Także studenci do 26. roku życia, których obejmuje ulga dla młodych również są zwolnieni z obowiązku składania deklaracji PIT-37. Z PIT-37 nie skorzystają również osoby uzyskujące przychody z działów produkcji rolnej lub z działalności gospodarczej.

 

Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?

Najwygodniejszym i najczęściej polecanym przez użytkowników rozwiązaniem jest opcja rozliczenia formularza PIT 37 online za pośrednictwem portalu internetowego Podatnik. System wesprze Cię w rozliczeniu wszelkiego typu ulg i odliczeń – zgodnych z aktualnymi przepisami prawa podatkowego. To wygodny sposób, który pozwala rozliczyć się z urzędem skarbowym bez konieczności wychodzenia z domu lub umawiania się z księgowym. Nie musisz niczego drukować – wszystko, czego potrzebujesz to komputer z podłączeniem do Internetu. Zaparz swoją ulubioną kawę, rozsiądź się w fotelu, włącz serwis i przejdź przez cały proces gładko, w komfortowych dla siebie warunkach.

 

PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Wszyscy podatnicy, którzy mają obowiązek rozliczyć przychody za rok 2020 na tym właśnie formularzu mają obowiązek złożyć go do 30 kwietnia 2021 roku. Jeżeli z rozliczeń wynika, że muszą dopłacić określoną kwotę, powinny przesłać ją na swój mikrorachunek podatkowy również do ostatniego dnia kwietnia bieżącego roku. A co z podatnikami, którzy zaniechają lub zapomną złożyć PIT-37 za ubiegły rok podatkowy do dnia 30 kwietnia 2021 roku? Muszą czym prędzej naprawić swój błąd oraz do formularza dołączyć czynny żal, który skierują do naczelnika urzędu skarbowego właściwego swojemu miejscu zamieszkania. Należy pamiętać, że podatnik, który nie ujawnia organowi skarbowemu podstawy opodatkowania naraża się na karę grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych, karze pozbawienia wolności lub nawet obu karom łącznie.

undefined