Oleje motocyklowe – kiedy wymieniać i jaki olej wybrać, aby zadbać o silnik?

0
2149
views
The process of pouring new oil into the motorcycle engine. Motorcycle service.

Oleje silnikowe spełniają w motocyklach wiele funkcji. Z tego powodu wybranie odpowiedniego produktu, który będzie dopasowany do typu pojazdu oraz sposobu jego użytkowania, ma duże znaczenie. Inne wersje sprawdzą się w szosowych, a inne w torowych motocyklach. Specjalne wyroby przygotowywane są nawet dla użytkowników skuterów. Właściwie wybrany olej do motocykla jest w stanie zapewnić prawidłową pracę jednostki napędowej.

Jak oleje motocyklowe wpływają na działanie silnika?

Właściwe skomponowane oleje motocyklowe mają za zadanie optymalizację osiągów silnika, zwłaszcza przy dużych prędkościach obrotowych. Składające się z różnych olejów bazowych oraz dodatków produkty mają za zadanie zapewnić ochronę skrzyni biegów i prawidłowe reakcje sprzęgła przy zmienianiu biegów. Natomiast z punktu widzenia działania silnika znaczenie ma nie tylko zapewnienie właściwego smarowania. Odpowiednie oleje do motocykli czterosuwowych mają za zadanie zapewnić czyszczenie i uszczelnienie jednostki napędowej. W dłuższym okresie istotna jest ochrona przed korozją. Podczas jazdy ważny jest właściwy poziom chłodzenia.

Parametry olejów silnikowych muszą być odpowiedzią na trudne warunki pracy występujące w nowoczesnych motocyklach. W ten sposób pomimo bardzo wysokich temperatur spełniające surowe normy produkty są w stanie gwarantować ograniczenie ryzyka wystąpienia uszkodzeń w jednostkach napędowych. Wysokiej jakości olej motocyklowy Motul cechuje się odpowiednimi właściwościami w zakresie lepkości. Umożliwia to prawidłową pracę w trudnych warunkach.

Jakie znaczenie ma lepkość olejów do motocykli?

Jednym z kluczowych parametrów olejów stosowanych w motocyklach jest lepkość. Decyduje ona o tym, jak konkretny produkt będzie sobie radził w różnych temperaturach. W polskich warunkach nie występują ekstremalne upały ani mrozy, więc nawet do całorocznego użytkowania można wybrać olej motocyklowy 10w40. Na produkty, które mają wyższy parametr lepkości, można decydować się przy korzystaniu z pojazdów sportowych, które użytkowane są w intensywny sposób w okresie letnim. Podobnie jest przy korzystaniu z motocykli przy wakacyjnych podróżach. Jeżdżąc po cieplejszych krajach, można dla bezpieczeństwa silnika postawić na wyroby 20w50.

Duże znaczenie przy wyborze oleju ma typ motocykla oraz sposób korzystania z niego na co dzień. Jeśli posiada się pojazd o mniejszej mocy silnika, który nie jest wykorzystywany przy bardzo niskich, czy bardzo wysokich temperaturach, wówczas można zdecydować się na olej motocyklowy 5w40.

Jaki rodzaj oleju do silnika motocykla wybrać?

Dokonując wyboru oleju do motocykla, niezbędne jest wybranie odpowiedniego typu. Wyróżnić można produkty mineralne, półsyntetyczne, syntetyczne. Najtańszymi produktami są te mineralne. To wyroby, które cechują się najmniejszą stabilnością przy dużych wahaniach temperatur. W ten sposób mogą nieodwracalnie zmieniać swoje właściwości przy wysokich temperaturach. Z tego powodu tworzone są również wersje z poprawionymi właściwościami. W takich wykorzystywana jest jedynie baza mineralna. Nazywane są półsyntetycznymi. Natomiast produkty wykonywane z wykorzystaniem technologii syntetycznej są produkowane z wykorzystaniem zaawansowanej obróbki półproduktów. Przekłada się to dużo lepsze wskaźniki lepkości. W większości przypadków można z powodzeniem zastosować olej silnikowy do motocykla w wersji półsyntetycznej lub wykonany w technologiach syntetycznych.

Gdy zamierza się pozyskać produkt z najwyższej półki, wówczas trzeba zdecydować się na w pełni syntetyczny. Takie wyroby mają właściwości, które mogą być dopasowane do wymagań konkretnego pojazdu, czy stylu jazdy jego użytkownika. Tego typu olej do motocykla cechuje się stabilną lepkością w bardzo szerokim zakresie temperatur. W ten sposób nawet podczas intensywnego, ekstremalnego użytkowania pojazdu nie będzie zmieniał w sposób trwały swoich właściwości. Dodatkowo cechą takiego produktu w stosunku do olejów ze średniej półki są znacznie lepsze właściwości zarówno chłodzące, jak i też czyszczące.

Za najbardziej zaawansowane uznawane są oleje motocyklowe, które produkowane są na bazie estrów. To produkty, które określane bywają mianem super syntetyków. Są one tworzone na potrzeby sportów motorowych. Jedną z ich właściwości jest to, że zapewniają smarowanie już na etapie uruchamiania silników.

Jakość olejów określana bywa z użyciem podziału na kategorie. Najlepsze produkty, przeznaczone do profesjonalnego użytku znajdują się w V lub VI grupie. Oleje wysokiej jakości to IV lub V grupa. Do niej zaliczają się wyroby syntetyczne produkowane na bazie „polialfaolefin”, w skrócie POE. Średnia półka to wyroby znajdujące się w II i III kategorii. Natomiast produkty destylacji ropy naftowej o najniższej jakości zaliczane są do kategorii I.

Jak prawidłowo dokonać zmiany oleju do motocykla?

Wymiana oleju używanego w motocyklu powinna opierać się na pewnych zasadach. Pozwala to unikać sytuacji, w której pojazd może być narażony na niepotrzebne uszkodzenia. Jeśli w motocyklu używany był olej do motocykla 10w40 w wersji mineralnej, wówczas zastosowanie wysokiej klasy produktu syntetycznego może wiązać się z ryzykiem uszkodzenia silnika. Niskiej jakości olej może tworzyć tak zwane złogi, które znajdują się w kanałach olejowych. Zatem zastosowanie syntetycznego produktu może znacznie pogorszyć smarowanie. Z tego powodu, gdy chce się dokonać zmiany oleju mineralnego, warto na początku postawić na wersję półsyntetyczną.

Gdzie kupić dobrej jakości olej silnikowy do motocykla?

Jeśli chce się uzyskać pewność, że kupi się olej oryginalny, warto postawić na dobrze zaopatrzone sklepy z produktami dla motocyklistów i wybrać olej z oficjalnej dystrybucji, ponieważ na rynku znajduje się mnóstwo podróbek markowych olejów pochodzących od nieoficjalnych dystrybutorów (takie oleje bardzo często nie trzymają lub w ogóle nie osiągają zalecanych parametrów, co może bardzo szybko przełożyć się na awarię silnika). W takich można mieć pewność, że dostępne wyroby są odpowiednio wyselekcjonowane pod kątem właściwości. Pozwala to pozyskać takie, które pochodzą od renomowanych producentów i sprawdzonych dystrybutorów. W profesjonalnym sklepie z częściami i akcesoriami do motocykli Imready.eu można znaleźć oleje motocyklowe z najwyższej półki. Daje to pewność, że zakupiony olej prawidłowo zabezpieczy silnik.

Artykuł sponsorowany