Jak być EKO na co dzień – 5 podstawowych rad

0
1111
views

Dzięki wprowadzeniu podstawowych zmian w swoich codziennych nawykach i podejmowanych wyborach, możemy mieć realny wpływ na ochronę środowiska. Co więc warto robić? Mamy dla Was kilka sugestii.

Ogranicz zużycie wody

Zmiany klimatyczne, ale też zanieczyszczenia, czy skutki regulacji rzek prowadzą do tego, że całe regiony dotyka narastający problem dostępności bieżącej wody. Susze dotykają nie tylko upraw, ale i mieszkańców miast – i problem ten będzie z roku na rok narastać. A ponieważ sam proces oczyszczania wody wymaga zużywania energii, wskazane jest, by korzystać z wody oszczędnie. Szybki prysznic zamiast długiej kąpieli, czy zakręcanie wody w trakcie szczotkowania zębów, to proste, a jednak bardzo dobre nawyki, które zdecydowanie warto wdrożyć do swojej codzienności.

Segreguj śmieci

Sprawa wydaje się prosta, skoro i tak w wielu miejscach zamieszkania jest to konieczne. W praktyce nadal część osób dość swobodnie traktuje ten temat. Tymczasem prawidłowa segregacja znacząco poprawia późniejszy recykling, a co za tym idzie zmniejsza zapotrzebowanie na pozyskiwanie nowych surowców.

Dla środowiska oznacza to całkiem sporo – i to nie tylko w kontekście mniejszej skali sięgania po nowe surowce. Istotne jest również to, że owe surowce trzeba też przetransportować, a to kolejny element wpływający na środowisko.

Ogranicz plastik

Skoro mowa o recyklingu – zdecydowanie warto tez pomyśleć o znaczącym ograniczeniu stosowania plastiku. Fakt, że trudno się rozkłada, a w wielu zastosowaniach pełni rolę jednorazową, sprawia, że w znaczący sposób obciąża on środowisko. Oczywiście, istnieją dziedziny, w których faktycznie jest potrzebny, ale gdy mowa na przykład o reklamówkach, swobodnie można go zastąpić czymś innym. Przykładowo właśnie torby na zakupy z powodzeniem sprawdzają się w wersjach materiałowych, nie tylko bardziej przyjaznych środowisku na etapie produkcji, ale i mające znacznie dłuższą żywotność.

Podobnie sprawa wygląda zresztą z wieloma innymi przedmiotami. Niektóre z nich mogą być pakowane w papierowe torby, zamiast w foliowe woreczki, inne – nie wymagają opakowania wcale, choć producenci bardzo często usiłują nam takowe wepchnąć. To jednak my, jako konsumenci, wybieramy naszymi portfelami, jakie rozwiązania będą dla nas akceptowalne.

Mniej samochodów, więcej rowerów

Choć samochód z pewnością jest wygodny, to czy na pewno zawsze niezbędny? Dotarcie do sklepu oddalonego o kilometr lub dwa można połączyć ze spacerem lub jazdą na rowerze. To nie tylko bardziej ekologiczne, lecz również po prostu zdrowsze. Również dojazd do pracy, jeśli tylko odległość i trasa na to pozwalają, może się odbywać w ten sposób, co przy okazji pozwoli uniknąć tłoczenia się w autobusie.

Ogranicz spożycie mięsa

Intensywne hodowle zwierząt to nie tylko kwestia związana ze sposobem ich traktowania. To również dziedzina o znacznym wpływie na wyjaławianie gleby, czy zużywanie wody w sposób wysoce nieproporcjonalny do tego, jak zapotrzebowanie na tę ostatnią by wyglądało w normalnych warunkach. Właśnie dlatego nawet drobne, ale konsekwentne ograniczenie spożycia mięsa, może wpłynąć pozytywnie na środowisko. Warto więc pomyśleć na przykład o bezmięsnych poniedziałkach i wykorzystać ten dzień na eksperymenty kulinarne, przy okazji odkrywając nowe smaki.

Gdzie szukać inspiracji?

Jeśli interesuje Cię temat ekologii, koniecznie zajrzyj na stronę Eko360.pl – znajdziesz tu ciekawe artykuły, które mogą Cię zainspirować do wprowadzania kolejnych zmian by być bardziej ekologicznym i przyjaznym dla natury.

Zdjęcie: Unsplash.com

Artykuł sponsorowany