Projekty domów z gabinetem na parterze – jak wygospodarować miejsce i stworzyć funkcjonalny pokój na parterze

0
1689
views

Gabinet w domu pełni zwykle funkcję miejsca pracy. Jest to szczególnie istotne teraz, gdy wkroczyliśmy w epokę pracy zdalnej. Gabinet ma dla domu także inne funkcjonalności: umożliwia skupienie się na lekturze, to w domowym gabinecie prowadzone są ważne rozmowy, w końcu domowy gabinet często staje się miejscem stanowiącym “centrum sterowania naszym życiem”. Powiedzmy o tym więcej.

Dom z gabinetem

Po co nam gabinet w domu? Odpowiedź na to pytanie znają ludzie, którzy pracują w domu lub w systemie łączącym pracę zdalną z dojazdem do biura, a także ci, którzy korzystają ze swojego domu tak, że jego część przeznaczają na biuro, miejsce świadczenia usług, itd. A więc oprócz tego, że gabinet w domu zwykle stanowi miejsce prywatne jego właściciela, które sprzyja uwadze i koncentracji niezbędnych do wykonywania pewnych czynności (np. zapoznawanie się z dokumentacją, prywatne rozmowy, które chcemy przeprowadzać w najlepszych warunkach lub własna pracownia intelektualna, albo też miejsce działalności online – możliwości jest wiele), jest on najczęściej wykorzystywany dla celów zawodowych. Jeśli dom ma gabinet, to w domu znajdujemy też miejsce do pracy.

Naturalnie jest to szczególnie interesujące dla przedsiębiorców, przedstawicieli wolnych zawodów, intelektualistów, wszystkich, którzy w domowym gabinecie będą wykonywali prace niedawno jeszcze przeznaczone wyłącznie dla miejsc biurowych lub lokali usługowych. Gabinet w domu to przestrzeń wydzielona właśnie do tych zadań.

Top 3 najlepszych domów z gabinetem

Wybierając najlepsze projekty domów z pracownią, z gabinetem, postanowiliśmy skupić się na projektach Pracowni Architektonicznej Domowe Klimaty, a to ze względu na zaawansowanie architektoniczne tych realizacji, ale także dlatego, że Domowe Klimaty obecnie wyznaczają trendy w rozwoju budownictwa mieszkalnego w kraju (i nie tylko). Zaprezentujemy zatem trzy naszym zdaniem wyróżniające się najsilniej projekty domów z gabinetem, o których wartości jesteśmy przekonani.

Klimek

Klimek to wyjątkowo zgrabny projekt domu z gabinetem. Prawie 150 m2 powierzchni użytkowej przy konstrukcji parterowej. Gabinet w tym domu to pomieszczenie o powierzchni ponad 15 m2 i jest ulokowany tuż przy przedsionku, a także posiada wejście z zewnątrz, więc łatwo korzystać z gabinetu jako wydzielonego miejsca, do którego można wejść “z ulicy”. Dlatego gabinet nadaje się również do funkcji usługowych lub biurowych. Bezpośrednim otoczeniem gabinetu jest korytarz, przedsionek oraz dodatkowy pokój tuż za ścianą – powstaje pokusa połączenia tego pokoju z gabinetem, aby powiększyć gabinet. Projekt bardzo wyraźnie oddziela miejsce do pracy od pozostałej części domu.

Duet

Duet to już większa konstrukcja piętrowa. Gabinet w tym domu sąsiaduje z dwustanowiskowym garażem – oba pomieszczenia znajdują się na froncie domu. Gabinet w projekcie Duet zawiera własną łazienkę i przejście do dodatkowego, niewielkiego pomieszczenia, które można traktować jako zaplecze. Salon dzienny jest umieszczony w zupełnie innej części domu, więc funkcje użytkowe są od siebie wyraźnie przestrzennie rozgraniczone. Większość pokojów dla mieszkańców mieści się na piętrze. Duet to dom na wskroś nowoczesny.

Dom z Usługą

Dom z Usługą jest zaprojektowany tak, aby być jednocześnie budynkiem mieszkalnym, oraz stanowić miejsce, które można przystosować do świadczenia wielu rodzajów usług, np. sklep, zakład fryzjerski, punkt gastronomiczny, kancelaria prawnicza, itd. To propozycja dla każdego, kto w jednym miejscu chce prowadzić swój biznes i mieszkać. Ta dodatkowa część “usługowa” nie jest klasycznym “zaciszem gabinetu”, lecz z założenia stanowi przestrzeń publiczną. Pomieszczenie usługowe posiada przejścia do łazienki i pokoju gospodarczego. Okazuje się więc, że nie musimy oddzielnie stawiać domu i lokalu usługowego. Możemy to wszystko mieć w jednym budynku.

Co zmienia projekt domu z gabinetem na parterze?

Oficjalny słownik PWN podaje dwa znaczenia słowa “gabinet”, które stosują się do architektury domów: 1) “…pokój przeznaczony do pracy umysłowej…”; 2) “…pomieszczenie przeznaczone do specjalnej pracy zawodowej lub naukowej…”.

Z pewnością wielu z nas, którzy mają zamiar wybudować dom, doceni znaczenie gabinetu jako pomieszczenia przydatnego, często niezbędnego.

Artykuł sponsorowany