Ekogroszek – z czego wynika popularność tego rozwiązania?

0
1790
views

W ostatnim okresie na znaczeniu zyskują ekologiczne metody ogrzewania naszych domów. Jednocześnie jednak w wielu wypadkach zwracamy również uwagę na aspekt ekonomiczny – sposób dostarczania ciepła powinien być więc również przyjazny dla kieszeni. W wymagania te świetnie wpasował się ekogroszek, nikogo więc nie dziwi więc rosnąca popularność opału tego typu.

Ekogroszek – podstawowe informacje

Ekogroszek jest materiałem, który nie ustępuje tradycyjnym paliwom kopalnym pod względem kaloryczności i wydajności energetycznej, pozostawiając je daleko w tyle pod względem ekologii oraz wygody stosowania.

Proces powstawania tego surowca zakłada użycie węgla kamiennego. Jego część, nienadająca się do tradycyjnej sprzedaży, jest uzdatniana w szeregu procesów. Obejmują one między innymi płukanie, dzięki któremu od przyszłego surowca oddzielany jest miał oraz substancje niepalne. Dzięki temu uzyskuje się wysoką wydajność ekogroszku jako surowca energetycznego.

Jednocześnie jest to produkt o znakomitych walorach, jeżeli idzie o użytkowanie. Wygodne opakowania ułatwiają jego stosowanie w nowoczesnych kotłowniach, co sprawia, że piece na ekogroszek, szczególnie te z wbudowanym podajnikiem, są coraz częściej spotykaną alternatywą tak dla rozwiązań zakładających użycie tradycyjnego węgla (od którego są wygodniejsze), jak i gazu.

Ekogroszek – walory ekologiczne

Jak już wspomniano, ekogroszek powstaje z drobniejszych frakcji węgla kamiennego, które w innej sytuacji często nie mogłyby być wykorzystane gospodarczo. Już na tym etapie można dostrzec, że jest to rozwiązanie ze wszech miar ekologiczne – pozwala bowiem na ograniczenie zużycia nieodnawialnych surowców naturalnych.

Jednocześnie procesy, prowadzące do uzyskania gotowego surowca, zakładają oczyszczenie materiału z elementów niepalnych oraz miału węglowego. W efekcie dochodzi nie tylko do uzyskania świetnych parametrów użytkowych ekogroszku. Równie ważnym rezultatem tych działań jest ograniczenie ilości szkodliwych substancji, wydzielanych w trakcie spalania tego surowca. Jest to przede wszystkim efekt ograniczenia ilości siarki i innych, potencjalnie niebezpiecznych związków i pierwiastków, w gotowym produkcie.

Warto również wspomnieć o odpadach, powstających w czasie spalania ekogroszku, a w zasadzie – o ich praktycznym braku. Spalanie tego surowca nie powoduje bowiem powstawania zbyt dużej ilości popiołów. Co więcej, te, które powstają, są czyste chemicznie i mogą być z powodzeniem wykorzystane w gospodarstwie domowym, na przykład jako nawóz do kwiatów.

Artykuł sponsorowany