Ćwiczenia na co dzień, które pomogą Ci opanować ból w reumatoidalnym zapaleniu stawów

0
783
views

Jeśli chorujesz na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), to zapewne wiesz, że ćwiczenia fizyczne są dla ciebie dobre. Jednak znalezienie czasu, energii i motywacji, żeby się ruszyć, może być trudne. Jest to szczególnie ważne, gdy masz do czynienia z bolesnymi i sztywnymi stawami.

Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc osobom cierpiącym na RZS: zmniejszyć ból, poprawić funkcjonowanie stawów, wzmocnić mięśnie wokół stawów dotkniętych chorobą i poprawić nastrój. Oto kilka rodzajów ćwiczeń, które mogą być szczególnie korzystne dla osób cierpiących na RZS.

Ćwiczenia w wodzie

U osób z RZS obserwuje się większą poprawę stanu zdrowia po uczestnictwie w hydroterapii, czyli ćwiczeniach w ciepłej wodzie, w porównaniu z innymi rodzajami aktywności. Badania wykazały, że osoby z RZS, które brały udział w hydroterapii, odczuwały mniejszy ból i tkliwość stawów w porównaniu z osobami, które nie próbowały tej aktywności. Badania sugerują również, że hydroterapia może również pomóc w poprawieniu nastroju i ogólnego samopoczucia. Ćwiczenia w wodzie, takie jak pływanie i aerobik wodny, mogą również pomóc w usprawnieniu pracy chorych stawów i zmniejszeniu bólu.

Tau chi

Tai chi, nazywane czasem „ruchomą medytacją”, to tradycyjna chińska sztuka walki, która łączy powolne i delikatne ruchy z koncentracją umysłu. Ćwiczenia te poprawiają funkcjonowanie mięśni i sztywność oraz zmniejszają ból i poziom stresu u osób z RZS. Praktykowanie tai chi może pomóc w zmniejszeniu lęku i depresji oraz poprawić samoocenę, poczucie własnej skuteczności i motywację. Aby zacząć ćwiczyć, możesz kupić płyty DVD, skorzystać z programu online lub zapisać się na zajęcia w swoim mieście.

Jazda na rowerze

Jeśli chorujesz na RZS, bardzo ważne jest, abyś zadbał o pompę w sercu. Dzieje się tak dlatego, że chorzy na RZS są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia i powikłań. Jazda na rowerze jest jednym z rodzajów ćwiczeń, które przynoszą korzyści dla zdrowia serca. Jest to doskonałe ćwiczenie o niewielkim wpływie na stawy, które jest łatwiejsze niż inne ćwiczenia aerobowe. Jazda na rowerze może pomóc w utrzymaniu zdrowia układu krążenia, zwiększyć siłę nóg i zmniejszyć poranną sztywność. Możesz jeździć na rowerze na zewnątrz, dołączyć do grupy rowerowej lub używać roweru stacjonarnego na siłowni lub w domu.

Joga

Joga, która łączy pozycje z oddychaniem i relaksem, może także pomóc w poprawieniu objawów RZS. Osoby chore na RZS po ćwiczeniu jogi odczuwały mniejszy ból i obrzęk stawów niż przed ćwiczeniem. Badaniami objęto niewielką grupę dorosłych w wieku 18 lat i starszych, prowadzących siedzący tryb życia. Joga lub rozciąganie jogi może pomóc pacjentom poprawić elastyczność i zakres ruchu. Warto zadbać także o zdrową dietę jedzmy-zdrowo.pl wiele ciekawych sprawdzonych przepisów.

Artykuł sponsorowany