Które metale nieżelazne podlegają recyklingowi?

0
747
views

Metale nieżelazne określa się również mianem metali kolorowych. Ich głównym wyróżnikiem jest to, że nie zawierają one w swoim składzie żelaza. Do tej grupy należy wiele rodzajów metali, bez których trudno byłoby nam funkcjonować. Przetwarzanie metali nieżelaznych to doskonały sposób na pozyskanie surowców wtórnych koniecznych w przemyśle i budownictwie. Jakie jest zastosowanie metali kolorowych? Dlaczego ich recykling jest niezbędny i które metale nieżelazne możemy dzięki niemu odzyskać?

Rola, zastosowanie i właściwości metali nieżelaznych 

Metali niezawierających żelaza jest całkiem dużo. Do tej grupy zalicza się metale lekkie, które charakteryzują się łatwą topliwością. Są to m.in. magnez i aluminium. Do powszechnie używanych metali kolorowych należą również metale ciężkie, które w odróżnieniu od aluminium mają wysoki współczynnik topliwości. Metale nieżelazne z tej grupy to np. ołów, cynk, cyna, złoto, platyna, kobalt czy wolfram. Właściwości wytrzymałościowe metali kolorowych, a także ich szczególne cechy, np. dobre przewodnictwo cieplne i odporność na korozję, pozwala wykorzystywać metale nieżelazne w wielu gałęziach przemysłu – w energetyce, do produkcji kabli, do produkcji elektroniki, w medycynie, budownictwie. Z kolei właściwości stopów aluminium uczyniły ten metal jednym z najchętniej wykorzystywanych metali kolorowych. Aluminium jest lekkie, plastyczne i wytrzymałe. Bez najróżniejszych stopów aluminium trudno w ogóle wyobrazić sobie przemysł samochodowy czy lotniczy. Fakty są takie, że potrzebujemy dużych ilości najróżniejszych metali nieżelaznych dziś i na pewno będziemy ich potrzebować także w przyszłości.

 

Przetwarzanie metali nieżelaznych – dlaczego jest koniecznością?

Pozyskiwanie metali nieżelaznych jest czasochłonne, drogie i często utrudnione. Produkcja metali kolorowych z naturalnych złóż wymaga dużych ilości energii i wody, a także wiąże się z emisją ogromnych ilości zanieczyszczeń i degradacją środowiska naturalnego. Stena Recycling – europejska firma zarządzająca odpadami i lider wśród podmiotów zajmujących się recyklingiem metali kolorowych na rynku polskim, wyliczyła m.in., że przetwarzanie aluminium pozwala zaoszczędzić nawet 95% energii w porównaniu z wytwarzaniem go z naturalnych surowców. Z kolei, aby pozyskać 1 kilogram platyny, trzeba wyeksploatować aż 150 ton rudy ze znacznych głębokości. Pozyskiwanie tą metodą metali nieżelaznych stosowanych przez niemal każdą branżę przemysłu kosztuje nas zbyt wiele zasobów i przyczynia się do nieodwracalnych strat środowiskowych.

 

Które metale kolorowe nadają się do recyklingu?

Firmy zajmujące się przetwarzaniem metali kolorowych, jak Stena Recycling, są w stanie przetwarzać i odzyskiwać różne rodzaje metali niezawierających żelaza. Metale kolorowe na dużą skalę pozyskiwane przez recykling to przede wszystkim aluminium, miedź, ołów, cynk. Również recykling metali szlachetnych i metali rzadkich staje się dziś coraz bardziej efektywny i opłacalny. Z dużą korzyścią dla gospodarki i ekologii można ponadto przetwarzać stopy metali nieżelaznych, takie jak mosiądz czy brąz. Metale nieżelazne i złom metali kolorowych jest zresztą chętnie przyjmowany od firm i osób prywatnych przez skupy surowców wtórnych, a popyt na metale różnych typów stale rośnie.

Materiał zewnętrzny