Twoja firma płaci ogromne rachunki za energię? Sprawdź, co możesz z tym zrobić!

0
1438
views
High-voltage power transmission towers in sunset sky background

Ceny rosną coraz szybciej. Inflacja osiągnęła już rekordowy od grudnia 1996 roku poziom i zanosi się na to, że wciąż będzie rosła. Cierpią nie tylko obywatele, ale także właściciele firm. Koszty prowadzenia działalności są bowiem tak wysokie, że niektóre firmy stają w obliczu decyzji: próbować prowadzić biznes dalej, czy zamknąć działalność? Trudna sytuacja sprawia, że przedsiębiorcy szukają oszczędności w każdym miejscu. Czy da się przygotować na jeszcze wyższe ceny? Co zrobić, by rachunki za prąd nie pochłaniały większości przychodów?

Ceny prądu już są wysokie, a będą jeszcze wyższe

Prognozy na 2023 rok są niepokojące. Już teraz przedsiębiorcy mierzą się z ogromnymi rachunkami za energię elektryczną, a będzie jeszcze gorzej. Największe firmy wprowadzają redukcje etatów i stosują różne rozwiązania, które mogą zmniejszyć koszty choć trochę. A co mają zrobić małe i średnie przedsiębiorstwa, w których każdy pracownik pełni ważną funkcję i nie jest w stanie przejąć obowiązków kogoś innego? Redukcja etatów wiązałaby się z większą ilością pracy dla pozostałych zatrudnionych, czego nie da się wdrożyć. Im mniejszą firmę posiadasz, tym trudniej jest Ci zredukować koszty.

Inflacja sprawia, że podnosisz ceny swoich produktów lub usług. Ale ile klienci są w stanie zapłacić? Kiedy spotkasz się z sufitem, którego nie przeskoczysz – co dalej? Co zrobisz, gdy Twoje ceny będą tak wysokie, że sprzedaż drastycznie spadnie? Musisz szukać oszczędności dalej.

Oszczędności w firmie – gdzie możesz je znaleźć?

Oszczędności w firmie możesz szukać tam, gdzie są koszty. Omówiliśmy już te związane z zatrudnieniem pracowników oraz z cenami produktów i usług. Gdzie jeszcze możesz znaleźć możliwość zaoszczędzenia pieniędzy? Jednym ze sposobów jest zmniejszenie kosztów ogrzewania. Niższa temperatura w biurach może jednak spotkać się z dezaprobatą i protestem pracowników, którzy nie będą w stanie pracować w chłodzie. Każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę i może okazać się, że pracownicy zaczną marznąć i chorować, przez co wygenerujesz tylko większe koszty – tym razem związane ze zwolnieniem chorobowym pracowników.

Najlepszym pomysłem jest oszczędzanie energii elektrycznej. Może się ono odbyć praktycznie bez uszczerbku na komforcie pracy pracowników. Odłączanie sprzętu elektrycznego (np. laptopy, czajniki, drukarki) od zasilania, wyłączanie sprzętu komputerowego po zakończonej pracy (zamiast włączania trybu czuwania) czy wymiana żarówek na energooszczędne. Te wszystkie rozwiązania są proste i szybkie do wdrożenia. Jak się okazuje, wymiana sprzętu na energooszczędny może zaoszczędzić nawet 80% zużywanej do tej pory energii elektrycznej. Warto to przekalkulować, bo może się okazać, że zakup nowego sprzętu będzie wychodził w ogólnym rozrachunku taniej, niż płacenie wysokich rachunków za prąd.

Świetnym pomysłem jest także przestawienie biurek pracowników jak najbliżej okien, dzięki czemu będą oni mogli wykorzystywać światło słoneczne zamiast lampek. To pozwoli na znaczne zredukowanie kosztów, nawet jeśli sztuczne oświetlenie nie będzie im potrzebne tylko przez kilka godzin dziennie.

Co jeszcze możesz zrobić, by Twoje rachunki za prąd nie pochłaniały całego przychodu firmy?

Sprawdź swojego dostawcę energii elektrycznej!

Niezależnie od tego, jakie kwoty płacisz teraz oraz jak dużą firmę posiadasz, prześledź dokładnie umowę, którą podpisałeś z dostawcą energii elektrycznej. Być może przyszła pora na rozważenie innego dostawcy prądu? Porównaj ceny Twojego aktualnego dostawcy z cenami innych. Dzięki temu możesz zaoszczędzić, nie zwalniając przy tym pracowników i nie zamykając firmy!

Jednym z takich dostawców jest Veolia. Dba ona o klientów jeszcze przed podpisaniem umowy. Profesjonaliści doradzają, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla konkretnej firmy. Odpowiadają także na wszystkie pytania. Mogą także przeanalizować Twoją aktualną sytuację i sprawdzić, która oferta będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Dostawca energii dla firm Veolia zadba o Ciebie i Twoją firmę.

Nie martw się przerwami w dostawie prądu ani galopującą inflacją. Gdy zmienisz dostawcę energii i zredukujesz koszty działalności, w końcu będziesz spał spokojnie.

Artykuł sponsorowany