Jakie ćwiczenia warto wykonywać w przypadku kręgosłupa szyjnego?

0
827
views

Kręgosłup szyjny łączy piersiowy odcinek kręgosłupa z czaszką, podtrzymuje naszą głowę. Jest to najbardziej ruchomy odcinek kręgosłupa zbudowany z 7 kręgów, o budowie delikatniejszej niż kręgi innych odcinków kręgosłupa. W projekcji bocznej tworzy esowatą krzywiznę określaną mianem lordozy szyjnej nadającą mu lepsze właściwości amortyzacyjne podczas chodzenia.  Kręgosłup szyjny umożliwia ruchy zginania i prostowania szyi oraz ruchy obrotowe głowy. Ze względu na swoją budowę, umiejscowienie, możliwe przeciążenia i stany chorobowe może być źródłem wielu poważnych dolegliwości utrudniających codzienną aktywność życiową.

Przyczyny  bólu odcinka szyjnego kręgosłupa to: przeciążenia, urazy, napięcia mięśniowe, kręcz szyi, choroby zwyrodnieniowe, dyskopatie szyjne, choroby nowotworowe, osteoporozy, jak również problemy natury psychicznej i emocjonalnej jak na przykład depresja. Jednak najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych odcinka szyjnego jest niewłaściwa ergonomia pracy, siedzący tryb życia, praca przed komputerem, praca wymagająca długotrwałego pochylania głowy oraz brak ćwiczeń na kręgosłup szyjny. Z bólem odcinka szyjnego spowodowanym niewłaściwą pozycją podczas pracy, w trakcie snu oraz brakiem aktywności ruchowej zetknął się prawie każdy z nas.

 

Objawy bólu kręgosłupa szyjnego, jak leczyć

 

Ból najczęściej nasila się podczas próby wykonywania ruchu, występuje w obrębie obręczy barkowej i między łopatkami.  Mogą towarzyszyć mu bóle i zawroty głowy, szumy w uszach, a nawet omdlenia. Z postępem schorzenia mogą pojawić się ograniczenia ruchów głową, drętwienia, niedowłady i obniżenie siły mięśniowej kończyny górnej oraz mrowienia w palcach utrudniające chwytanie przedmiotów. Bóle kręgosłupa szyjnego najczęściej ustępują w ciągu kilku tygodni.

 

Leczenie zachowawcze polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń na kręgosłup szyjny, zastosowaniu zabiegów fizjoterapeutycznych, terapii manualnej, kinesiotapingu oraz zastosowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Należy dopilnować prawidłowej postawy podczas pracy biurowej, wdrożyć regularne przerwy w pracy oraz zadbać o zdrowy sen, ważny jest dobór materaca. W bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne może być leczenie chirurgiczne. Nawet łagodne zmiany i dolegliwości kręgosłupa mogą z czasem wywołać  zmiany zwyrodnieniowe, dlatego warto wcześniej nim przeciwdziałać. Skuteczną metodą są odpowiednie ćwiczenia na kręgosłup szyjny możliwe do wykonania nawet w domu.

 

Rodzaje ćwiczeń na kręgosłup szyjny

 

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny powinny być dobrane indywidualnie przez fizjoterapeutę prowadzącego terapię, w powiązaniu z prawidłowym rozpoznaniem schorzenia. Źle dobrana terapia może być nieskuteczna, a nawet może pogorszyć stan pacjenta. Rodzaje ćwiczeń stosowane w profilaktyce bólu przy schorzeniach kręgosłupa to:

  • ćwiczenia rozciągające i rozluźniające kręgosłup, rozluźniające nadmiernie napięte mięśnie,
  • ćwiczenia stabilizujące i wzmacniające, odpowiadające za prawidłowe napięcie mięśni,
  • ćwiczenia mobilizujące,
  • ćwiczenia izometryczne polegające na czynnym napinaniu mięśni bez ruchów w stawie, są bardzo precyzyjne, trudne do wykonania, bo tylko dokładne wykonanie daje pozytywne efekty.

Zestaw ćwiczeń na kręgosłup szyjny często obejmuje i angażuje całe ciało. O sposobie terapii, rodzaju ćwiczeń i ich częstotliwości  powinien decydować fizjoterapeuta po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu pacjenta. Ćwiczenia na bolący kręgosłup szyjny z deficytem ruchomości polegają na mobilizacji, manipulacji odcinków szyjnych i piersiowych, technik rozluźniających tkanki miękkie, treningu siłowym i wytrzymałościowym oraz koordynacji ruchowej.

Terapia i ćwiczenia zalecane przypadku dyskopatii szyjnej są różne od procedur stosowanych w przypadku przepukliny czy szyjo pochodnym bólu głowy. Najprostsze ćwiczenia rozciągające to skłony i wyprost głowy, skłony głowy na boki, krążenia głową na zmianę w lewą i prawą stronę, skierowanie podbródka w stronę lewego i prawego barku. Ważna jest dokładność ruchu. Po takiej rozgrzewce należy wykonać ćwiczenia wzmacniające kręgosłup szyjny i obręcz barkową takie jak: stawianie oporu głową, w przód i na boki, dociskanie głowy do tyłu, dociskanie głowy w pozycji stojącej i odwodzenie rąk. Ćwiczenia powinno się wykonywać pod okiem doświadczonego w rehabilitacji kręgosłupa fizjoterapeuty.

Przykładowe zestawy ćwiczeń prewencyjnych  na dolegliwości bólowe odcinka  szyjnego kręgosłupa można znaleźć w aktualnościach na stronie Carolina Medical Center. Fizjoterapeuci z kliniki pomogą dobrać optymalny zestaw ćwiczeń dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Materiał zewnętrzny