Przewodnik po eko-pakowaniu. Jak zapakować paczkę z myślą o środowisku?

0
924
views

Eko-pakowanie nie jest już dziś wymyślnym neologizmem i powinno być rozumiane jako opakowywanie standardowe, a przedrostek “eko” być może jest jedynie chwytem marketingowym, ponieważ obecne standardy i wymogi ekologiczne dla opakowań towarów to nasza lepsza codzienność, coś, do czego doszliśmy w rozwoju technologicznym, który z konieczności musi uwzględniać nie najlepszy stan planety.

Dlaczego powinniśmy wybierać opakowania ekologiczne?

Są ku temu trzy podstawowe powody. Przede wszystkim dbałość o stan przyrody na Ziemi, od której zależy nasze życie i pomyślność – to najprostszy obowiązek każdego świadomego człowieka, a ekologiczne opakowania czynią temu wymogowi zadość. Po drugie, opakowania ekologiczne są po prostu tańsze, zatem w grę wchodzi także argument ekonomiczny. Poza tym eko-pakowanie jest prostsze, wydajniejsze, łatwiejsze. Trwanie przy “brudnych” opakowaniach jest więc niemądre.

Rodzaje opakowań ekologicznych

Ekologiczne systemy pakowania są więc pożądane pod każdym względem.

Co wchodzi w skład przykładowego, prostego systemu pakowania ekologicznego? Mamy do dyspozycji ekologiczny papier, który nie tylko nie szkodzi środowisku, ale lepiej niż zwykły papier zabezpiecza przedmioty przed uszkodzeniem. Do paczek ekologicznych wkładamy także wypełnienia, aby mieć pewność bezpieczeństwa. Mogą to być np. tzw. “ekologiczne chrupki”, czyli wypełniacze paczek naprawdę przypominające chrupki znane ze sklepów spożywczych, lecz ich funkcją jest utrzymanie opakowanych przedmiotów w paczce w stanie nienaruszonym. Używamy także ekologicznych kopert z tektury, solidnych i trwałych, a przy tym lekkich, tanich i biodegradowalnych. Dalej należy wspomnieć o różnych rodzajach bibuł ekologicznych, które przydadzą się także wtedy, gdy chcemy wysłać paczkę bez zarzutu estetycznie przygotowaną. Na rynku znajdziemy również taśmy ekologiczne do pakowania. Urządzenia zwane dyspenserami służą do hurtowego i szybkiego owijania towarów ekologicznym papierem.

Mniej więcej taki zestaw mamy na myśli, kiedy rozważamy wykorzystanie ekologicznego systemu pakowania dla firm.

Eko-opakowania – z korzyścią dla wszystkich i w każdym sensie

Gdy wynajdywano opakowania plastikowe, świat był zachwycony ich lekkością i poręcznością. Nie przewidziano jednak skutków ubocznych użycia plastiku – te skutki są dziś aż nazbyt widoczne i – krótko mówiąc – niepokojąco szkodliwe dla środowiska.

Dziś jesteśmy mądrzejsi po szkodzie i w szybkim tempie wszyscy przechodzimy na opakowania ekologiczne, które posiadają wyłącznie korzyści. Pakując towary ekologicznie oszczędzamy pieniądze, czas, lepiej zabezpieczamy przesyłki i nade wszystko przestajemy przyczyniać się do katastrofy klimatycznej. Poniekąd większość respondentów twierdzi również, że eko-opakowania są także ładniejsze i bardziej gustowne.

Ekologia i wszystko, co z nią związane, stanowi obecnie jeden z najsilniejszych trendów i nurtów myślenia o dobrym życiu. Na pokładzie są też oczywiście ekologiczne opakowania.

Rola przyjaznych środowisku opakowań w epoce istotnych kłopotów z klimatem

Mamy dziś tę świadomość, że jeżeli nie poczynimy odważnych kroków w zakresie ekologii, przyszłość następnych pokoleń będzie mroczna. Dlatego właśnie pakujemy ekologicznie. Codziennie na świecie wysyłane są miliardy opakowań z towarami. Jeśli każdy z nas będzie pakował ekologicznie, wykonamy olbrzymi krok naprzód w redukcji zagrożenia klimatycznego. A jeśli ktoś nadal nie jest przekonany o niewątpliwych korzyściach niesionych przez opakowania ekologiczne, to po prostu nie nadąża za swoim czasem i już niebawem, tak czy, inaczej zostanie zmuszony przez polityki państw i organizacji do korzystania wyłącznie z opakowań eko.

Eko-pakowanie, choć może brzmieć jak chwyt marketingowy, to już standard w obliczu ekologicznych wymogów i konieczności ochrony planety. W skład ekologicznego systemu pakowania powinny więc wchodzić: ekologiczne wypełniacze do paczek, przyjazne środowisku opakowania, takie jak papierowe pudełka z recyklingu czy eko taśmy. Przejście na ekologiczne opakowalnictwo ma globalny wpływ na zmniejszenie zagrożenia klimatycznego i stanowi istotny krok ku lepszej przyszłości. Warto więc wybrać opakowania ekologiczne, które łączą w sobie korzyści dla planety i dla nas samych.

Artykuł sponsorowany