Zielona rewolucja w sieci: w jaki sposób kasyna online i inne strony internetowe mogą pomóc chronić środowisko?

0
1022
views

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii, Internet stał się wszechobecny – wykorzystywany jest jako źródło wiedzy, forma rozrywki czy narzędzie do zarabiania pieniędzy. Nie powinno być zatem wcale zaskakujące, że zielona rewolucja zawitała również do sieci: obserwowany jest trend tworzenia stron internetowych z jak najmniejszym wpływem na środowisko, a sam świat wirtualny stał się platformą z olbrzymim potencjałem w kształtowaniu ekologicznej świadomości. Oto kilka przykładów tego, jak kasyna online oraz inne strony internetowe mogą dbać o środowisko!

 

Źródło: Pexels

Czy bycie online ma wpływ na środowisko?

Wiele mówi się o negatywnym wpływie na środowisko tradycyjnego sektora energetycznego opartego na paliwach kopalnych, branży lotniczej albo tekstylnej. Natomiast w kontekście poświęcania zasobów naturalnych i emisji gazów cieplarnianych niezbyt dużo uwagi zwraca się na strony internetowe.

Tymczasem funkcjonowanie stron www wymaga poświęcenia zasobów! Mowa tutaj przede wszystkim o energii elektrycznej, która niezbędna jest do działania serwerów, ale i samych sprzętów, na których strona internetowa jest wywoływana. Zatem ciągłe bycie online obarczone jest kosztem ekologicznym. I chociaż w skali jednostki koszt ten nie jest wielki, to jeśli spojrzy się na całą globalną sieć, bycie online nie okazuje się już wcale takim nic nieznaczącym elementem walki o lepszy stan środowiska naturalnego.

Już teraz szacuje się, że branża internetowa generuje ok. 3 proc. śladu węglowego w ujęciu globalnym (dla porównania ok. 3 proc. generowanych jest przez branżę lotniczą!), a procent ten będzie się tylko dalej zwiększał. Na szczęście twórcy stron internetowych zdają sobie sprawę z tego problemu i sięgają po rozwiązania przyjazne środowisku.

Energooszczędność oraz zeroemisyjne hostingi

Wybór hostingu jest kluczowy, ponieważ to serwery zużywają dużo energii i stanowią główny koszt ekologiczny funkcjonowania stron www. Jednak jeśli źródło energii niezbędnej do zasilania serwerów pochodzi z zasobów odnawialnych, emisyjność hostingu znacznie spada. Co więcej, aktywna konsolidacja serwerów i optymalizacja ich działania także przyczyniać się będzie do mniejszego zużycia energii.

Jako przykład niech posłużą tutaj kasyna online, których twórcy już od jakiegoś czasu szczególnie aktywnie dbają o odpowiedzialny dobór hostingu. I tak, bardzo wiele kasyn online chętnie podkreśla, że serwery, z których korzystają niemal w całości napędzane są energią z fotowoltaiki czy energią wiatrową.  

 

Źródło: Pexels

Minimalistyczny design i dobre praktyki programistyczne

Tworzenie stron internetowych o minimalistycznym designie to nie tylko trend wpływający na zwiększenie przejrzystości interfejsu i polepszenie nawigacji na stronach, bowiem dodatkowo ma też jeszcze pozytywne oddziaływanie na środowisko. Mniej rozbudowane strony wymagają mniejszych transferów danych, czyli redukują również zużycie energii przez infrastrukturę internetową. 

Warto wspomnieć jeszcze o praktykach programistycznych. Optymalizacja kodu, tworzenie mniej złożonych skryptów czy kompresja plików znacząco wpływają na wydajność strony i pośrednio na mniejsze obciążenie sieci!

Narzędzie edukacyjne

Nie tylko na twórcach stron internetowych spoczywa cała odpowiedzialność wspierania zielonej rewolucji. Również użytkownicy stron mogą mieć w tym swój czynny udział. Dlatego właśnie tak istotne jest wykorzystanie stron www jako narzędzia edukacyjnego do zwiększania świadomości ekologicznej użytkowników.

Strony internetowe mogą aktywnie angażować internautów poprzez przekazywanie informacji o najlepszych ekologicznych praktykach albo zachęcanie do wyłączanie nieużywanych urządzeń.

Tutaj znowu za przykład posłużyć mogą kasyna online, których właściciele chętnie korzystają z okazji, by zachęcać swoich graczy do dokonywania świadomych wyborów w rzeczywistym świecie. Organizują kampanie informacyjne, prezentując zarówno przykłady zachowań proekologicznych, jak i negatywne skutki emisji gazów cieplarnianych w kontekście gier hazardowych.

Monitorowanie i jeszcze raz monitorowanie

Ważne jest, by zarówno twórcy stron, jak i ich użytkownicy aktywnie monitorowali poziomy emisji dwutlenku węgla generowanych przez strony www. Bowiem nawet wdrożenie rozwiązań potencjalnie zmniejszających ślad węglowy, nie zawsze oznaczać będzie, że zrobione zostało już wszystko, co tylko możliwe w tym celu!

Istnieją gotowe narzędzia, takie jak Website Carbon Calculator, które umożliwiają ocenę śladu węglowego generowanego przez daną stronę. Dzięki nim użytkownicy szukać mogą zamienników stron wysokoemisyjnych, natomiast twórcy są w stanie ocenić czy podejmowane przez nich działania optymalizacyjne okazały się skuteczne.

SEO ma znaczenie

Na koniec jeszcze jedna wskazówka. Sprzymierzeńcem w walce o tworzenie stron przyjaznych środowisku będzie SEO. Jak to możliwe? Otóż dopasowanie stron www do zapytań użytkowników wpisywanych w wyszukiwarkę sprawi, że nie będą oni szukali dalej. Tym samym zmniejszy się liczba wyszukiwań i zużycie energii niezbędnej do obsługi internetowych zapytań.

Podsumowanie

Strony www są nieodłącznym elementem życia współczesnych ludzi i przez to mają ogromny wpływ na naszą planetę. Odpowiedni dobór hostingu, minimalistyczny design, dobre praktyki programistyczne czy edukacja użytkowników to tylko kilka przykładów aktywności mających na celu uczynienie z Internetu narzędzia przyjaznego dla środowiska. 

Zarówno twórcy stron i użytkownicy mają obowiązek dbać o bardziej ekologiczną przyszłość świata wirtualnego!