Większa kasa na BiT City

0
729
views

Transport. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ogłosiło aktualizację listy projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
– O 171,5 miliona złotych zwiększa się unijne dofinansowanie do budowy BiT City, zintegrowanego systemu transportu publicznego aglomeracji bydgosko-toruńskiej, opartego o transport kolejowy i tramwajowy – informuje Beata Krzemińska, rzecznik marszałka województwa. – Mamy też zagwarantowane środki na remont linii kolejowej Bydgoszcz – Toruń.
BiT City, to połączenie szybkiej kolei między stolicami regionu oraz zintegrowanych systemów komunikacji publicznej w obu głównych miastach. Obejmuje budowę i modernizację infrastruktury – w tym budowę linii tramwajowej do Fordonu oraz linii kolejowej do Portu Lotniczego w Bydgoszczy, budowę torów i bezkolizyjnych przejazdów oraz platform przesiadkowych, a także rewitalizację głównego dworca kolejowego w Toruniu i budowę wiaduktu w Solcu – oraz zakupy taboru i wdrożenie zintegrowanego systemu taryfowego na terenie Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego. W wyniku ogłoszonych właśnie korekt w liście projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, dofinansowanie projektu, zakładane początkowo na poziomie 338,4 mln złotych, jest o 171,5 mln złotych wyższe i wynosi 509,9 mln złotych.
Większe pieniądze dla BiT City, to wyższe dofinansowanie dla poszczególnych podprojektów:
– dodatkowe 74 mln złotych na inwestycje w Bydgoszczy;
– dodatkowe 20 mln złotych na inwestycje w Toruniu;
– dodatkowe 77,5 mln złotych na zakup taboru i budowę wiaduktu w Solcu.
Realizacja całości inwestycji zakończy się w 2014 roku.