Mieszkania komunalne w partnerstwie z TBS

0
769
views

Trwa budowa dwóch bloków komunalnych z 48 mieszkaniami przy ul. Armii Ludowej w Toruniu. Jest to pierwsza tego typu inwestycja realizowana przez miasto wspólnie z Toruńskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego.

Budowa mieszkań komunalnych wspólnie z TTBS jest nowym elementem realizowanego konsekwentnie w Toruniu wieloletniego programu rozwoju gminnego budownictwa mieszkaniowego. W jego ramach od kilku lat w naszym mieście budowanych jest rocznie ok. stu nowych mieszkań. Do tej pory miasto budowało je samo, było jedynym inwestorem.

Przy realizacji kolejnych inwestycji mieszkaniowych miasto przechodzi z bezpośredniego inwestowania do współinwestowania. Tak właśnie jest w przypadku bloków przy Armii Ludowej. Mieszkania budują wspólnie z TTBS, oczywiście przy dofinansowaniu z funduszu dopłat.  Pomoc z budżetu państwa wyniesie 40% kosztów, a kolejnych 20% da TTBS. Inną możliwością jest budowa mieszkań w partnerstwie publiczno-prywatnym, z czym miasto również planuje się zmierzyć.

Przy Armii Ludowej powstaną dwa bloki, a w nich łącznie 48 mieszkań komunalnych. Budowa ruszyła w lipcu 2013 r., a w roku 2015 do nowych mieszkań wprowadzą się lokatorzy.

W tym roku miasto oddało do użytku ponad 80 nowo wybudowanych mieszkań komunalnych: 34 przy ul. Olsztyńskiej 124-130 i 48 w kompleksowo zmodernizowanym dawnym hotelowcu „Lipsk” przy ul. Działowskiego na Rubinkowie.