Nowe prawo umów terminowych

0
788
views

Od dziś w życie wchodzi nowe prawo zasad zawierania umów terminowych o pracę. Teraz będą mogły być one przedłużane wyłącznie do 33 miesięcy. Nowelizacja została uchwalona 25 czerwca 2015 r. i dodatkowo zawiera kolejną zmianę, a mianowicie długość okresu wypowiedzenia dla umów na czas określony został ujednolicony z umowami stałymi.

Zatem ogólnie rzecz biorąc osoby zatrudnione na umowę terminową nie będą mogły na takową umowę pracować dłużej niż 33 miesiące. Oczywiście chodzi tutaj o te same strony (pracownik-pracodawca).

Wynika, iż pracownik otrzyma trzy umowy, natomiast czwarta wedle ustawy jest już na okres nieokreślony. Nowelizacja zakłada jednak, że wcześniej można zawrzeć umowę na okres próbny, ale nie dłużej niż 3 miesiące.

Jeśli chodzi o wypowiedzenia umów na czas określony ta kwestia zależeć będzie od czasu zatrudnienia. Zatrudnienie krótsze niż sześć miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie, od pół roku do trzech lat, to będzie miesiąc, natomiast powyżej trzech lat będą to trzy miesiące.

 

Zd24.pl