Na czym polega rozwód z orzeczeniem o winie?

0
569
views

Rozwód z orzeczeniem o winie to niestety jeden z najczęstszych sposobów zakończenia małżeństwa przed sądem. Jest to forma rozwodu polegająca na tym, że sąd na podstawie przebiegu procesu rozwodowego orzeka, która ze stron winna jest rozpadu małżeństwa. Warto wiedzieć, na czym taki rozwód dokładnie polega i co daje.

Czym jest rozwód z orzeczeniem o winie?

Ogólnie rzecz ujmując, powiedzieć można, że rozwód z orzeczeniem o winie polega na tym, że sąd orzeka kto – mąż czy żona – jest winny rozkładu pożycia małżeńskiego. Innymi słowy, sąd wskazuje, które ze współmałżonków ponosi odpowiedzialność za to, że między małżonkami nie ma już więzi. Co ważne, sąd może wskazać nie tylko na winę jednego ze współmałżonków, ale wskazać może także na winę obu stron.

Jakie są konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie?

Przede wszystkim małżonek, którego winy nie wskazano, może rozpocząć drogę w celu uzyskania alimentów. Innymi słowy, małżonek uznany za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego może zostać zobowiązany do wypłaty drugiemu współmałżonkowi niezbędnych środków na utrzymanie.

Jakie mogą być przyczyny uznania winy za rozkład pożycia małżeńskiego?

Rozwód z orzeczeniem o winie może być oczywiście orzeczony na podstawie konkretnych dowodów i z konkretnych przyczyn. Do najczęstszych powodów zaliczyć można zdradę, alkoholizm, przemoc domową oraz oziębłość emocjonalną. Jeśli zaś chodzi o dowody świadczące o winie jednego ze współmałżonków, to te mogą być bardzo różne. Mowa tu choćby o smsach czy zdjęciach w przypadku zdrady bądź obdukcji lekarskiej w przypadku przemocy domowej. Dowodem w sprawie rozwodowej z orzeczeniem o winie mogą być również zeznania świadków.

Ile trwa rozwód z orzeczeniem o winie?

Od razu trzeba zaznaczyć, że rozwód z orzeczeniem o winie trwa dość długo i należy uzbroić się tu w cierpliwość. Często taki proces trwa nawet kilka lat. Pamiętać tu jednak trzeba, że każda sprawa rozwodowa jest inna. Nierzadko są to bardzo rozbudowane procesy sądowe. Wynika to z konieczności przeprowadzenia wielu dowodów, w tym choćby z konieczności przesłuchania świadków. To jak można się domyślić może trwać dość długo. Dodatkowo strona oskarżana nie będzie sprawy drugiej stronie ułatwiać. Dlatego w przypadku rozwodów z orzeczeniem o winie często dochodzi choćby do odraczania rozpraw z różnych powodów, co dodatkowo wydłuża cały proces. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku skorzystanie z pomocy doświadczonego adwokata, który specjalizuje się w tego typu sprawach. Dobry prawnik może w znaczący sposób przyspieszyć wszystkie procedury.

Artykuł sponsorowany