Polska Atomówka powstanie w Żarnowcu

0
1185
views

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak przedstawił ranking możliwych lokalizacji elektrowni atomowej. Kolejną w rankingu lokalizacją jest wieś Klempicz w pobliżu Poznania.

– Warta-Klempicz, Kopań i Nowe Miasto zostały ocenione jako równorzędne do rozważań przy lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej – stwierdziła Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej.

Jak powiedziała pełnomocnik ranking jest dopiero pierwszym etapem przygotowań do uruchomienia elektrowni atomowej. – W tej chwili przygotowujemy program rozwoju energetyki jądrowej, który w końcu tego roku będzie przedstawiony radzie ministrów w celu jego przyjęcia. I to będzie decyzja rozpoczęcia realizacji programu energetyki jądrowej – wyjaśnia Hanna Trojanowska. – Na początku drugiego kwartału chcemy przedstawić pakiet ustaw regulujących działanie sektora energetyki jądrowej – dodaje.

Pełnomocnik ds. energetyki jądrowej uważa, że rozpoczęcie budowy samej elektrowni może nastąpić w 2016 roku. Minister powiedziała, że w grę jako partnerzy wchodzą jedynie firmy oferujące technologię minimum trzeciej generacji. – Zainteresowanie Polską jako krajem deklarującym chęć rozwoju energii jądrowej jest duże – stwierdziła Trojanowska.

Ranking 27 zgłoszonych lokalizacji przeprowadziła firma Energoprojekt-Warszawa na zlecenie ministerstwa gospodarki. Punkty poszczególne propozycje otrzymywały w 17 kategoriach. W sumie do zdobycia było ich 85. Najwięcej zdobył Żarnowiec – 65,6 pkt. Najgorzej w rankingu wypadł Pątnów, który dostał jedynie 39,6 pkt.

WIĘCEJ NA: http://www.money.pl/