Zdrowy sen na gryce

7
1560
views

Sen na materacu wypełnionym łuską gryki w niczym nie przypomina tego, którego doświadczyła baśniowa księżniczka na ziarnku grochu.

Jaki wybrać materac, aby służył twojemu zdrowiu, a przy okazji nie nadwyrężył portfela? Masz do wybory tradycyjny, syntetyczny materac, lub naturalny, wypełniony łuską gryki.
Gąbkowy koszmar?

W polskich łóżkach dominują materace wykonane z gąbki, które po latach użytkowania mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Zdrowy materac powinien być przewiewny, odpowiednio twardy, oraz dopasowany do ciężaru naszego ciała. W przypadku gąbkowego materaca trudno mówić o przewiewności, gdyż gąbka ma właściwości pochłaniające wilgoć, której już nie oddaje na zewnątrz. Dlatego zdarza się, że materac nabiera nieprzyjemnego, duszącego zapachu. Odpowiednia twardość gąbki również jest dyskusyjna, gdyż z czasem traci na sprężystości i wygodzie. Materac w miejscu, gdzie kręgosłup styka się z podłożem, staje się wyleżany i ubity, co powoduje dyskomfort.

Jeśli już zdecydujesz się na zakup materaca gąbkowego, poszukaj możliwości uszycia go na miarę swojej wagi oraz wzrostu. Taki materac po latach użytkowania nie powinien odkształcić się w miejscach, które są najważniejsze z punktu widzenia twojego zdrowia oraz komfortu snu. Minusem materaca szytego na miarę jest jednak jego wysoka cena, która może odstraszać.

Ci, którzy cenią naturalne materiały w swoim otoczeniu, powinni być świadomi, że materac z gąbki jest praktycznie w 100% syntetyczny. Miłośnik zdrowego stylu życie raczej nie będzie czuł się dobrze na sztucznym materacu. Po latach użytkowania materac będzie zalegał na wysypisku, gdyż jest kłopotliwy w recyklingu.

Jeśli szukasz wartościowej alternatywy dla syntetycznego materaca, a przy okazji cenisz zdrowy, naturalny styl życia, zainteresuj się materacami wypełnionym łuską gryki. Bez obaw, sen na łusce gryki w niczym nie przypomina opowieści o księżniczce na ziarnku grochu, która nie mogła znieść uwierającego ją ziarna. Wręcz przeciwnie, łuska gryki pozwoli twojemu ciału zdrowo wypocząć w naturalnych warunkach.

Dlaczego łuska gryki wygrywa z syntetycznym materacem? Grzegorz Kolak z Nowe Klimaty, firmy specjalizującej się w produkcji poduszek, materacy oraz mat wypełnionych łuską gryki, wymienia:

– Materac z łuską gryki nie nagrzewa się od ciepła naszego ciała i nie pochłania wilgoci. Mikroprzestrzeń pomiędzy łuską gryki, która przepuszcza powietrze, gwarantuje świeżość materaca przez lata. Tego nie da nam gąbka. Poza tym łuska gryki nie jest ani twarda, ani miękka, i dodatkowo nie sprężynuje. Materac z łuską gryki gwarantuje spokojny i zdrowy sen. Bez zapadania się dolnego odcinka pleców, bez uczucia gorąca i nadmiernej twardości.

Alergicy również powinni być zadowoleni – nie są znane badania uczulenia na łuskę gryki.

Miłośnicy spania na podłodze polubią materac za brak możliwości jego zawilgocenia od spodu, co często ma miejsce w przypadku syntetycznych materiałów. Gryczany materac możesz również zwinąć w rulon i po prostu na nim usiąść.

Kilka słów na temat wyboru idealnego materaca z łuską gryki, bo i tutaj należy kierować się kilkoma zasadami. Najlepszy materac z łuski gryki powinien być uszyty z naturalnych materiałów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na strukturę materaca, który jest jednym z czynników odpowiadających za komfort snu. Większość materacy z łuski gryki ma strukturę tunelową – łuska mieści się w okrągłych tunelach, które mogą tworzyć nadmierne wybrzuszenia na powierzchni. Dla porównania, materace Nowe Klimaty mają strukturę belkową i są płaskie – nie ma wybrzuszeń, nie ma dyskomfortu. Materac powinien być również powleczony bawełną w naturalnym kolorze, bez sztucznych dodatków i elementów, które mogą drażnić skórę podczas wypoczynku.

A jak się śpi na materacu z łuską gryki? Jeśli lubisz leżeć na świeżym piasku na plaży, który delikatnie dostosowuje się do ciężaru twojego ciała, to masz przedsmak tego, jak łuska będzie po tobą „pracować”. Za każdym razem jak zmienisz pozycję podczas snu, łuska gryki delikatnie zmieni swoje ułożenie, dostosowując się do twojego ciała. Dodatkowo odkryjesz, że cichy szelest natury, jaki wydaje łuska pod twoim ciężarem, wycisza przed snem oraz ułatwia zasypianie.

Więcej o naturalnych materacach: noweklimaty.com.

7 KOMENTARZE

  1. Potwierdzam. Dobre materace no i nie nagrzewają się od ciepła ciała co jest dla mnie zbawienne bo nie potrafię spać w gorącym łóżku a takie są niestety materace z gąbki.

  2. Na http://www.noweklimaty.com/sklep/ są najlepsze materace z łuski gryki jakie możecie znaleźć. Czemu? Bo są najlepszej jakości! Jeśli te materace z gryki porównacie z innymi to trudno będzie mieć wątpliwości co do tego. Są najlepsze nie tylko materace ale też poduszki.

  3. Mam ten materac od jakiegoś czasu i muszę zmienić go na inny. Taki materac dla 2 osób składa się z dwóch kawałków. Dochodzi do takiej sytuacji że w przerwie pomiędzy jednym a drugim kawałkiem z czasem tworzy się koryto w które podczas spania się wpada. Jest to bardzo uciążliwe i niewygodne, śpi się na bardzo nierównej powierzchni. Po kilku miesiącach spania na takim materacu mam wrażenie że kręgosłup boli mnie dużo bardziej niż wcześniej, a alergia jest jeszcze większa..Niby materac nie jest ani za twardy, ani za miękki ale jednak ciało to odczuwa. Poza tym ta łuska bardzo szybko się ubija i trzeba ją uzupełniać przez dosypywanie co tez jest bardzo uciążliwe (dokupywanie łuski, cała ta zabawa z dosypywaniem itd..). Bardzo trudno też dobrać właściwe łózko bo ma się wrażenie jakby ten materac się kurczył i tak naprawdę nie można go dokładnie zmierzyć. Oczywiście można go rzucić na podłogę i tak spać ale to jest bardzo szkodliwe dla stawów.. Wybór pozostawiam wam..

  4. A ja polecam materac i poduszkę z łuski orkiszowej.
    Poza działaniem opisanym powyżej – łuska orkiszowa łagodzi negatywne działanie żył wodnych.