Jak zmniejszyć ryzyko kupna kradzionego auta?

0
1315
views

Podczas kupna używanego samochodu należy pamiętać o tym, że może on być owocem działalności złodzieja. Gdy kupimy od niego samochód, tracimy i auto, i pieniądze.

 

Chociaż trudno w stu procentach zabezpieczyć się przed tak nieprzyjemną sytuacją, można zmniejszyć prawdopodobieństwo kupna kradzionego pojazdu, stosując się do poniższych porad:

*   Nie płać gotówką – złodziej, który sprzeda samochód za gotówkę jest praktycznie nienamierzalny.

Warto więc skorzystać z  ''płatności namierzalnych"

*   Metod, takich jak przelew bankowy na konto.

*   Sprawdź dokumenty i detale pojazdu przed zakupem – im bardziej wnikliwy jest kupujący, tym większe są jego szanse na wykrycie nieprawidłowości. Absolutnym minimum dociekliwości powinno być porównanie numeru VIN na podwoziu z tym, który widnieje w dokumentach.

*   Nie wybieraj pojazdu za mniej niż 70 proc. ceny rynkowej samochodu – kradziony samochód dla złodzieja jest jak bardzo gorąca bułeczka: im dłużej trzyma go w dłoni, tym większa jest szansa, że się "poparzy".
Dlatego samochody w okazyjnych cenach powinny szczególnie zwiększyć czujność kupującego – jeśli okazja wygląda na zbyt piękną, by być prawdziwą, prawdopodobnie tak jest.

*   Nie kupuj auta na parkingu, stacji benzynowej, czy w kawiarni – umowę kupna warto podpisać np. w mieszkaniu pod adresem, który widnieje w dokumentach sprzedającego.

Chociaż nie jest to metoda w stu procentach skuteczna, zmniejsza szansę złodzieja na sprzedanie pojazdu i zniknięcie.

 

www.zielonydziennik.getfocus.pl