Nowy-stary szef Kancelarii Prezydenta

0
1311
views

Prezydent-elekt powołał Jacka Michałowskiego na stanowisko szefa Kancelarii Prezydenta. Bronisław Komorowski powołał go na to stanowisko w środę, kiedy pełnił jeszcze obowiązki prezydenta.

Komorowski powierzył Michałowskiemu pełnienie obowiązków szefa Kancelarii Prezydenta po kwietniowej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęli prezydent Lech Kaczyński i dotychczasowy szef tej kancelarii Władysław Stasiak.

Marszałek Sejmu mówił wtedy, że nominacja ta ma na celu zapewnienie sprawnego funkcjonowania prezydenckiej kancelarii.

W czwartek rano Komorowski, który wygrał w II turze wybory prezydenckie i jest obecnie prezydentem elektem, zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu; tym samym przestał pełnić obowiązki głowy państwa.

Do momentu wyboru nowego marszałka pełniącym obowiązki prezydenta był marszałek Senatu Bogdan Borusewicz; wieczorem marszałkiem Sejmu został Grzegorz Schetyna. To on jako marszałek do czasu zaprzysiężenia Komorowskiego na prezydenta, które odbędzie się najprawdopodobniej na początku sierpnia, będzie pełnił obowiązki głowy państwa.

Urodzony w 1955 roku Michałowski jest absolwentem Instytutu Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 jest dyrektorem programowym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W latach 1998-2000 był dyrektorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; w latach 1989-1998 dyrektorem Biura Informacji i Dokumentacji Kancelarii Senatu; dyrektorem Biura Studiów i Analiz, doradcą szefa Kancelarii Senatu, doradcą wicemarszałka Senatu.

W latach 80. pracował jako psycholog Ośrodka Zdrowia Psychicznego „Synapsis” w Warszawie. Był również dyrektorem wykonawczym Biura Krajowego Komitetu Wyborczego Tadeusza Mazowieckiego w czasie pierwszych wyborów prezydenckich.

Przed rokiem 1989 był współpracownikiem podziemnych struktur Solidarności i Komitetu Obrony Robotników.

Pog