Wyborcze wywody oraz zdrowy rozsądek

0
1205
views

Rada Miasta. Radni Bydgoszczy zobowiązali prezydenta do zakupu nieruchomości przy ul. Dworcowej oraz wydzierżawienia pomieszczeń w budynku byłego liceum.
Prezydent Bydgoszczy zaproponował radnym przekazanie budynku przy ul. Kijowskiej Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu, ponieważ uczelnia zamierza uruchomić kierunek „stomatologia” i utworzyć nowoczesne centrum symulacyjne. O ten sam budynek zabiegała też Kujawsko-Pomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, która chciała kupić go za 70 proc. wartości po to, by móc przenieść tam swoją szkołę zawodową.
Radni, wiele czasu stracili na ostrą populistyczną dyskusję – żaden z kandydatów na senatorów lub posłów nie odważył się powiedzieć, że rozwój Collegium Medicum w Bydgoszczy jest miastu potrzebny. Uczelnia ta przecież jest częścią Toruńskiego uniwersytetu i każda taka wypowiedź potraktowana byłaby jako antybydgoska.
W końcu, kiedy przedwyborcze peany zostały wygłoszone, radni z prezydentem Rafałem Bruskim znaleźli iście salomonowe rozwiązanie. Zgodnie z nim…
Rzemieślnicy dostaną to co chcieli tylko że nie na własność, a w dzierżawę. Miasto kupi gmach przy ul. Dworcowej a potem przekaże go Collegium Medicum. Uczelnia, natomiast, zdobędzie dodatkowe 30 mln zł na jego remont. Warto dodać, że przez ostatnich 6 lat CM zainwestowało w Bydgoszczy 500 mln zł. Pieniądze te wydano m.in. na rozbudowę szpitali uniwersyteckich i bazy dydaktycznej uczelni. 

la'a kea