Jesień w Warszawie obrodzi… koncertami!

0
1020
views

Wygląda na to, że nadchodzące miesiące przyniosą mieszkańcom Warszawy sporo okazji zarówno do muzycznych wzruszeń i refleksji, jak i do nieskrępowanej zabawy przy bardziej energetycznych dźwiękach. Wszystko dzięki niezwykle dużej liczbie interesujących koncertów, które już od września będą odbywać się w stolicy. Niestety, nie ma możliwości, żeby wziąć udział we wszystkich z nich. Poniżej znajdziecie więc rekomendacje kilku subiektywnie wybranych muzycznych wydarzeń.

Już 9 września w klubie Stodoła wystąpi gwiazda muzyki elektronicznej, grupa The Bloody Beetroots Death Crew 77. Włoska formacja, której członkowie pojawiają się na scenie w charakterystycznych maskach Spidermana, zagra w Polsce pierwszy raz od ubiegłorocznego występu na Selector Festival. Można się spodziewać, że koncert „Krwawych Buraków” będzie niezwykle intensywnym i wyczerpującym fizycznie przeżyciem.

Nieco ponad tydzień później, 17 września, w Café Kulturalna w Pałacu Kultury wystąpi porównywany z Tomem Waitsem czy Leonardem Cohenem folkowy singer-songwriter i akordeonista, Jason Webley. Artysta, znany chociażby ze współpracy z Amandą Palmer (The Dresden Dolls) przy projekcie Evelyn Evelyn, będzie supportowany przez Gabę Kulkę.

W tym samym miejscu 5 października zagra kanadyjski duet Handsome Furs. Tworzony przez małżeństwo Alexei Perry i Dana Boecknera zespół pojawi się w Polsce kolejny raz (ostatnia można było ich zobaczyć w kwietniu), by zaprezentować materiał z najnowszej, zbierającej świetne recenzje płyty Sound Kapital. Namiętność, dzikość, energia i ćwiczenia fizyczne (sic!) na scenie zapewnione!

W piątek 14 października rozpocznie się z kolei kolejna edycja jednego ze sztandarowych wydarzeń kulturalnych w stolicy – festiwalu FreeForm. Podczaj dwudniowej imprezy w Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” będzie można zobaczyć między innymi niezwykle popularny projekt Mike’a Skinnera The Streets, fantastyczną islandzką formację múm, pełen energii zespół Does It Offend You, Yeah?, francuskiego producenta Mr. Oizo czy też Miss Kittin. Pełen line-up festiwalu jest dostępny na jego oficjalnej stronie: http://en.freeformfestival.pl/.

Na ochłonięcie nie będzie zbyt dużo czasu, bo już 17 października w Palladium pojawi się rewelacja tegorocznego Off Festivalu w Katowicach – porównywana z PJ Harvey piosenkarka, Anna Calvi. Nominowana do tegorocznej nagrody Mercury Prize wokalistka, uznawana przez niektórych wręcz za nadzieję brytyjskiej muzyki, promować będzie swój debiutancki album, zatytułowany – po prostu – Anna Calvi.

Nie należy zapominać o polskich propozycjach – 28 października w Skwerze przy Krakowskim Przedmieściu wystąpi Julia Marcell. Śpiewająca po angielsku wokalistka, prezentująca materiał z nadchodzącej płyty June, z pewnością zapewni solidną dawkę wzruszeń. Zjawiskowa wręcz uroda młodej piosenkarki może okazać się dla wielu osób dodatkową atrakcją tego koncertu.

15 listopada w Proximie pojawi się formacja The Horrors. Autorzy świetnie przyjętego tegorocznego albumu Skying powrócą do naszego kraju ponad rok po występie na Off Festivalu w Katowicach, który podzielił publiczność na sceptyków i osoby zachwycone scenicznym wizerunkiem i brzmieniem zespołu. Warto przekonać się, jak będzie tym razem.

Trudno zdecydować, czy dzień później – 16 listopada – wybrać występ androgynicznego Patricka Wolfa w Stodole, czy też koncert autora jednego z głośniejszych w tym roku debiutów, Jamiego Woona w Proximie. Obaj panowie znani ze wspaniałych występów „na żywo”, więc fani muzyki będą mieli w tym przypadku ciężki orzech do zgryzienia.

Innych wydarzeń jest oczywiście całe mnóstwo – począwszy od koncertu Enter Shikari (12 września, Stodoła) przez Kode9 (8 października, M25) i Tori Amos (13 października, Sala Kongresowa), po Little Dragon (6 listopada, Palladium). Te i wiele innych można znaleźć na liście eventów na portalu last.fm: http://www.lastfm.pl/events/+place/Poland/Warszawa.

MS