Sąd w Radomiu- nowa inwestycja wymiaru sprawidliwości

0
945
views

W przyszłym roku w Radomiu ruszy budowa nowego budynku sądu. Jak wiadomo jest to jedna z największych inwestycji wymiaru sprawiedliwości w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat. Ma kosztować blisko 100 mln złotych.
Nowy budynek zostanie przeznaczony na potrzeby radomskich sądów: okręgowego i rejonowego. Zgodnie z podpisanym w sobotę porozumieniem po zakończeniu inwestycji dotychczasowa siedziba sądu zostanie przekazana na rzecz prokuratury.

Pierwsze plany zakładały, że nowy obiekt będzie użytkowany przez sądy wspólnie z prokuratorami.
Jednak jak powiedział minister sprawiedliwości- w maju z partycypowania inwestycji, w związku ze sporymi problemami finansowymi, wycofał się prokurator generalny. Ministerstwu Sprawiedliwości wzięło się do realizacji koncepcji 30 mln zł, które miała zapewnić prokuratura.
Podobno pieniądze znalazły się dzięki pochodzącej z Radomia minister zdrowia Ewie Kopacz.
Udało się jej przekonać ministra finansów, by w planach inwestycyjnych na przyszły rok środki na budowę sądu w Radomiu zostały zwiększone.
Maksymalny czas realizacji inwestycji wynosi 48 miesięcy. Jednak resort sprawiedliwości będzie robił wszystko co w jego mocy aby ten czas uległ skróceniu.
Zespół sądów został zaprojektowany w formie pięciu równoległych budynków, połączonych reprezentacyjnym dwukondygnacyjnym holem z salami rozpraw, usytuowanymi po jego obu stronach.

Budynek frontowy, w którym zostały zlokalizowane wejścia do obu instytucji tj. Sądu Rejonowego i Sądu okręgowego w Radomiu został usytuowany równolegle do ul. Warszawskiej. Budynek ten zaprojektowano jako pięciokondygnacyjny. Zaplanowano też parking na ponad 150 miejsc.

Daniel Fijorek