Anastasi ogłosił kadrę na Mistrzostwa Europy

0
1229
views

Andrea Anastasi podał 14- osobową kadrę na Mistrzostwa Europy siatkarzy, które w dniach 10- 18 września odbędą się w Austrii i Czechach. Wśród wybrańców trenera zabrakło miejsca dla doświadczonego przyjmującego Sebastiana Świderskiego oraz do ostatniej chwili walczącego z urazem Zbigniewa Bartmana.

Wśród rozgrywających trener Anastasi postawił na parę Żygadło i Drzyzga. Podstawowym rozgrywającym podczas turnieju będzie zapewne doświadczony Łukasz Żygadło, na którego Anastasi stawia konsekwentnie od początku swojej pracy z kadrą. Trzeba także dodać, że drugi rozgrywający Trentino spisuje się dobrze i pewnie prowadził grę zespołu w tegorocznej Lidze Światowej.

Tradycyjnie największe problemy sprawiło wytypowanie atakujących. W rozgrywkach Ligi Światowej znakomicie na tej pozycji spisywał się nominalny przyjmujący Zbigniew Bartman. Zdawało się, że to on załata dziurę na tej pozycji podczas kolejnej nieobecności w kadrze Mariusza Wlazłego. Podczas turnieju finałowego Bartman pechowo nabawił się jednak kontuzji mięśniowej, która wyeliminowała go z przygotowań do Austriacko– Czeskiego turnieju. Ostatnio młody zawodnik powrócił do zajęć jednak zabrakło czasu na przygotowanie odpowiedniej formy. W ataku zobaczymy więc Piotra Gruszkę oraz Jakuba Jarosza. Obaj nie zachwycili podczas ostatniego sprawdzianu polskiej reprezentacji na memoriale im. H.J. Wagnera, jednak doświadczony Gruszka nie raz pokazywał, że podczas wielkich imprez potrafi przygotować naprawdę dobrą formę. Wystarczy przypomnieć ostatnie Mistrzostwa Europy przed którymi również dyspozycja naszego atakującego nie była najwyższa, a podczas turnieju rozegrał chyba najlepszy turniej życia, zostając MVP całych mistrzostw.

Na środku trener Anastasi postawił na Nowakowskiego, Możdżonka, Kosoka oraz Kłosa. Najbliżej pierwszej szóstki zdaje się być para Nowakowski- Możdżonek, jednak mocno po piętach depcze im Grzegorz Kosok. Pozycja środkowego wydaje się być chyba najsolidniejszą w polskiej reprezentacji. Nasi reprezentanci to przede wszystkim zawodnicy dobrze i szybko poruszający się na siatce. Pod okiem Anastasiego zauważalny progres poczynili również w elemencie ataku. W szczególności można to odnieść do Piotra Nowakowskiego.

Ciekawa rywalizacja zapowiada się na pozycji przyjmującego. O miejsce na boisku obok naszej obecnie największej gwiazdy Bartosza Kurka powalczą zapewne Michałowie: Ruciak i Kubiak. Debiutujący na tak dużej imprezie Mateusz Mika wydaje się być skazany na rolę zmiennika Kurka. Andrea Anastasi od początku pracy z reprezentacją Polski konsekwentnie gra parą przyjmujących wyższego z niższym. Z dwójki Kubiak- Ruciak większe szanse na grę ma jednak ten drugi, gdyż dysponuje stabilniejszym przyjęciem oraz większym doświadczeniem od młodszego kolegi. Anastasi nie zdecydował się skorzystać z usług doświadczonego Sebastiana Świderskiego. Decyzja trenera wydaje się być odważna, gdyż Świderski nawet w nie najwyższej formie mógłby pomóc zespołowi swoim doświadczeniem i ograniem na podobnych imprezach.

Na pozycji libero tradycyjnie zagra Krzysztof Ignaczak. Wydaje się, że obok Bartosza Kurka i Piotra Gruszki będzie to najbardziej stabilny punkt reprezentacji Polski. Igła od lat pokazuje najwyższą światową klasę. Jego ewentualnym zmiennikiem będzie młody Paweł Zatorski.
W pierwszej fazie turnieju Polska zmierzy się w grupie D kolejno z: Niemcami (10.09), Bułgarią (11.09) oraz Słowacją (12.09). Będą to na pewno bardzo wymagający rywale, jednak nasi reprezentanci są w stanie awansować z tej grupy do dalszych gier.

Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy :
Rozgrywający: Łukasz Żygadło, Fabian Drzyzga
Atakujący: Piotr Gruszka, Jakub Jarosz
Środkowi: Piotr Nowakowski, Marcin Możdżonek, Grzegorz Kosok, Karol Kłos
Przyjmujący: Bartosz Kurek, Michał Ruciak, Michał Kubiak, Mateusz Mika
Libero: Krzysztof Ignaczak, Paweł Zatorski

Tomasz Kluczyk