Koncert Gurrumul!

0
1387
views

4 października w Sali Kongresowej odbędzie się jedyny w swoim rodzaju, niesamowity i na pewno niezapomniany koncert Gurrumul, a dokładnie Geoffrey Gurrumul Yunupingu aborygeńskiego piosenkarza i muzyka, który tworzy piosenki w języku Yolngu.

Artysta ten gra na gitarze ,bębnach i instrumentach klawiszowych oraz śpiewa, a najbardziej zaskakujące jest to, że Gurrumul urodził się…niewidomy!

Dzięki odwoływaniu się do swoich korzeni i inspiracji muzyką swego kraju czy plemienia zdobył światowy rozgłos. Gurrumul jest Aborygenem ,pochodzi z klanu Gumati ,a jego twórczość jest ściśle związana z historią i tradycyjnymi opowieściami klanu. Tworzy w swoim rodzimym języku. To pierwszy rdzenny mieszkaniec Australii ,któremu udało się zrobić międzynarodową karierę. Artysta śpiewa o miłości, o tęsknocie i o ciężkim losie Aborygenów, a jego niezwykły głos zapada z pamięć każdemu kto go usłyszy.
Jego największymi fanami są Bjork i Elton John ,a Sting zaprosił go do wspólnego wykonania „Every Breath You Take”.

Jestem dzieckiem tęczy…
Choć śpiewa w dialekcie Yolngu aborygeńskiego plemienia Gumatj, jego pieśni nie wymagają tłumaczeń. Ich ładunek emocjonalny otwiera serce i umysły, zaś język w którym wykonuje swoje utwory jest jednym z najstarszych zachowanym na całym świecie! A gdybyśmy chcieli do jego muzyki przyłożyć miarkę nowoczesnego świata ,utknęła by ona gdzieś między określeniami jak gospel, soul czy folk.

Niewidomy od urodzenia ,ciężko chory artysta niezwykle rzadko opuszcza Australię, ale jego muzyka nie zna granic. Pozwólcie mu się zauroczyć!

Krzysztof Urbański