Ratujmy bydgoskie kasztanowce

0
794
views

Środowisko. Wzorem lat ubiegłych Urząd Miasta Bydgoszczy rozprowadza wśród mieszkańców miasta worki na opadłe liście kasztanowców, porażone przez szrotówka kasztanowcowiaczka.

Z przeprowadzonych analiz skuteczności metod ochrony kasztanowców przed pasożytem, szrotówkiem wynika, że zgrabianie liści jest ekologicznie najbezpieczniejszym sposobem. W bieżącym roku wypełnione liśćmi worki odbierane będą w trzech terminach, zmniejszy się bowiem liczba ich wywozu.
– Szrotówek kasztanowcowaiczek nie atakuje owoców kasztanowca – kasztanów, ale wyłącznie liście. Stąd prośba do mieszkańców Bydgoszczy, by nie wkładali do worków kasztanów i łupin – przestrzega Urząd Miasta. – Nie zostaną odebrane worki, w których będą liście lub fragmenty innych gatunków roślin oraz kasztany i łupiny. Nie będą też odbierane worki nieprzeźroczyste oraz inne niż te, które wydaje Urząd Miasta.
Grabienie liści ma na celu wyeliminowanie ze środowiska poczwarek szrotówka kasztanowcowiaczka, zimujących w opadłych liściach. Urząd Miasta Bydgoszczy, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska od 9 września br. wydaje mieszkańcom miasta zielone worki foliowe, opatrzone charakterystycznym czarnym nadrukiem.
Trzeba pamiętać o tym, że:
– liście powinny być grabione dokładnie,
– liście należy grabić systematycznie i od razu umieszczać w workach, aż do opadnięcia wszystkich liści z danego kasztanowca,
– należy wypełnić wszystkie pobrane worki liśćmi, a następnie zgłosić do Urzędu Miasta w Bydgoszczy możliwość odbioru pełnych worków.
Zgłoszenia przyjmowane będą w terminie od 1 października do 8 listopada br., pod numerem telefonu 052 58-58-032, co najmniej jeden dzień przed danym, wyznaczonym terminem odbioru worków.
Terminy odbioru worków:
– 05.10.2011,
– 24.10.2011,
– 09.11.2011.