25-lecie Cezarego Pazury!

0
1335
views

Dokładnie we wrześniu tego roku mija 25 lat od filmowego debiutu Cezarego Pazury. Z tego powodu aktor wraz z kabaretowymi przyjaciółmi rozpoczął kabaretowe tournee. Inauguracja trasy jubileuszowej miała miejsce 11 lutego w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Publiczność wypełniła salę po brzegi zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego występu.
Król polskiej komedii – jak mówi się o Cezarym Pazurze – będzie świętował swój jubileusz przez okrągły rok, spotykając się z publicznością w największych miastach w Polsce. Przygotowania do trasy jubileuszowej trwały od kilku miesięcy.
Oprócz tournee po całej Polsce, trasa zawita również poza granice naszego kraju. Cezary Pazura zawita również – Paryż, Berlin, Rzym, Wiedeń, Bruksela, Madryt, a także USA i Kanada.

Cezary Pazura ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich aktorów i twórcą autorskiego kabaretu. Zagrał w ponad 60 filmach produkcji polskiej, austriackiej, niemieckiej.
Cezary Pazura to wielokrotny laureat Złotej Kaczki. W 1991 i 1996 roku otrzymał Złote Lwy Gdańskie. Rola w filmie „Psy 2. Ostatnia Krew” przyniosła mu nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Valenciennes. Grał m.in.: u Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Juliusza Machulskiego, Władysława Pasikowskiego.
Niezapomniane aktorskie kreacje stworzył w filmach: „Sztos”, „Chłopaki nie płaczą“, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Kiler”, „Ajlawju”, „Szczęśliwego Nowego Jorku”.
Komedia gangsterska „Weekend”, która niedawno weszła na ekrany kin, jest jego debiutem reżyserskim, wyprodukowanym przez założoną przez Cezarego Pazurę firmę producencką Cezar 10.

Pazura ,wraz ze swoją ekipą zawita również do Warszawy! 16 października 2011 r o godzinie 19.30 w Sali Kongresowej!

Krzysztof Urbański