Akumulator: Co zrobić by działał w największe mrozy?

0
1378
views

Siarczyste mrozy, które nawiedziły Polskę nie sprzyjają pracy akumulatora. Przy niskich temperaturach jest on narażony nawet na całkowite osłabienie.

Obawa przed porannymi problemami z uruchomieniem samochodu spędza sen z powiek niejednego kierowcy. Co zatem zrobić, by dobrze zadbać o akumulator?

Temperatury poniżej zera, bardzo osłabiają czy też całkowicie wyczerpują moc akumulatora, dlatego kiedy nie korzystamy z pojazdu przez dłuższy czas, warto wyciągnąć akumulator i zabezpieczyć go przed zimnem, wstawiając go w suche, ciepłe miejsce i zabezpieczając go przed kurzem.

Co jednak zrobić, gdy często korzystamy z pojazdu?
Przede wszystkim należy zadbać o to, aby akumulator miał dobry elektrolit przystosowany do niskich temperatur oraz osłonę termiczną przed zimnem. Elektrolit musi być świeży, a nie przepalony. Ponadto chłód wpływa na jego zagęszczanie, a nawet zamarzanie oraz tworzy wilgoć, która wpływa na utratę energii akumulatora.

Pamiętajmy, że również sprawny akumulator może nie sprostać stawianym przed nim wymaganiom, jeśli stan techniczny silnika lub osprzęt utrudnia rozruch. Dbajmy zatem o dobry stan świecy zapłonowej lub żarowej w dieslach, dobrą jakość przewodów zapłonowych w silnikach iskrowych, sprawny rozrusznik, sprawny układ zasilania paliwem oraz olej silnikowy. Bardzo ważne jest również właściwe dobranie akumulatora – trzeba tu zwrócic uwagę na prąd rozruchu, pojemność i napiecie. Informacje na ten temat znajdziemy na przykład w książce obsługi pojazdu.

Aby akumulator był sprawny, należy regularnie sprawdzać jego stan. Biegun akumulatora i zaciski, powinny być czyste bez sladów korozji. Należy je smarować wazeliną techniczna, która poprawia przewodzenie i chroni przed wilgocią.

Źródło: Auto-Boss
fot. AutoPart