Przedsiębiorcy na starcie

0
1169
views

Przy podjęciu decyzji o otwarciu swojego biznesu sama determinacja nie wystarczy. Do przetrwania trudnych początków firmy potrzebna będzie również konsekwencja w działaniach oraz dokładne zaplanowanie poszczególnych etapów działalności.

Warto poznać narzędzia i sposoby, które zapewnią przedsiębiorcy łatwiejszy start.
Jednym z najczęstszych obaw podczas zakładania firmy jest brak odpowiednich kwalifikacji i predyspozycji. Dzięki szerokiemu dostępowi do specjalistycznych szkoleń i kursów organizowanych przez ośrodki wspierania przedsiębiorczości szybko możemy sobie z tym poradzić. Inną obawą jest zmiana branży, na zupełnie nową,. Oczywiście doświadczenie jest ważne, ale często świeże spojrzenie na dany temat owocuje innowacyjnymi pomysłami. Dzięki temu można trafić w niszę, która do tej pory nie została zagospodarowana. Oryginalny pomysł ułatwi nam wejście na rynek, ponieważ od samego początku nie będziemy musieli zmagać się z agresywną konkurencją. Ponadto wybierając profil w jakim będziemy się specjalizować warto pamiętać o dokładnej analizie tradycji gospodarczych, zasobów i klimatu w regionie. – Nawet najlepszy pomysł bez zbadania rynku i wiedzy na temat poszczególnych grup odbiorców, może się minąć z aktualnym zapotrzebowaniem – radzi Anna Hugiel – Lazarowicz – specjalista od prawa gospodarczego, współpracujący z wfirma.pl. Jeśli zdecydujemy się wykorzystać jeden z popularnych pomysłów na biznes, to jako np. przyszły właściciel sklepu spożywczego powinniśmy zdawać sobie sprawę z trudności i kosztów związanych z wyróżnieniem się w branży. W początkowej fazie prowadzenia działalności może to być pracochłonnei zniechęcające.

Nic bez planu
Biznesplan to dla przedsiębiorcy na starcie jedna z większych przeszkód . Dlatego po podjęciu decyzji o założeniu działalności gospodarczej warto poprosić o pomoc osoby doświadczone. Aby samodzielnie stworzyć biznesplan, po pierwsze należy wyznaczyć wydatki stałe, czyli te, które firma będzie ponosić cyklicznie (np. opłaty za media, wynajem lokalu, prowadzenie księgowości). Już na tym etapie należy szukać oszczędności, uwzględniać wyłącznie niezbędne koszty i stosować najtańsze rozwiązania. W przypadku firmy produkcyjnej lub handlowej należy założyć odpowiednio wysoką wartość kapitału obrotowego. Zapewni to przedsiębiorstwu utrzymanie płynności finansowej. Ponadto biznesplan powinien uwzględniać wydatki jednostkowe takie, jak wyposażenie firmy, zakup urządzeń technicznych. W ostatnim punkcie należy zawrzeć przewidywane dochody uwzględniając pierwsze, najczęściej nierentowne miesiące prowadzenia firmy. Na początkowym etapie działalności warto skorzystać z różnego rodzaju form wsparcia małej przedsiębiorczości. Urzędy Pracy oferują jednorazowe zasiłki na zakup sprzętu, dofinansowanie tworzenia nowych miejsc pracy oraz doradztwo ekonomiczne. Ponadto istnieje wiele programów, które inwestują w młode firmy i dobre pomysły (np. Anioły biznesu) oraz swoim doświadczeniem pomagają początkującym przedsiębiorcom odnaleźć się w świecie biznesu (np. Program Aktywizacja).

Nie utonąć w papierkowej robocie

Forma organizacyjno-prawna przyszłej działalności to kolejna decyzja jaką należy podjąć przed jej wystartowaniem. Będzie miało to wpływ na rodzaj podatku odprowadzanego od uzyskanych dochodów. W zależności od tego, czy firma jest samozatrudniającą się osobą fizyczną, czy spółką cywilno-prawną opodatkowanie można podzielić na:
– Osoby fizyczne, opodatkowanie na zasadach ogólnych podatek progresywny – naliczany od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania
podatek liniowy – preferowany przy dużych zyskach, bez możliwości zachowania ulg podatkowych
– Osoby fizyczne, opodatkowanie w sposób zryczałtowany ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – niskie stawki opodatkowania, bez możliwości uwzględniania kosztów uzyskanych przychodów karta podatkowa – forma zarezerwowana dla małego handlu, gastronomii, rzemiosła i niektórych wolnych zawodów.

W przypadku spółek handlowych, obligatoryjne jest prowadzenie pełnej rachunkowości oraz odprowadzanie podatku dochodowego CIT. Warto zaznaczyć, że koszt prowadzenia pełnej księgowości jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku tej uproszczonej. Tego typu forma prawna wskazana jest dla działalności o wysokim ryzyku finansowym.

Jeśli przedsiębiorca obawia się problemów związanych z prowadzeniem księgowości firmowej, warto wybrać jedną z zewnętrznych form rozliczania. Pierwszym sposobem jest księgowość internetowa, która udostępnia oprogramowanie ułatwiające samodzielne rozliczanie. Jest to proste i szybkie w obsłudze narzędzie, a koszt takiego rozwiązania ogranicza się do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Firmy oferujące usługi księgowości internetowej dysponują fachową pomocą specjalistów prawa podatkowego, dostępną dla każdego użytkownika. Drugą zewnętrzną formą rozliczania jest skorzystanie z usług biur rachunkowych. Tego typu outsourcing powinni wybrać przedsiębiorcy, którzy planują rozbudowaną działalność, z dużą liczbą dokumentów rachunkowych. Biuro nie tylko uwolni właściciela firmy od „papierkowej roboty”, ale również od odpowiedzialności za potencjalne błędy, która spada na opłacanego księgowego. Niestety takie rozwiązanie jest kosztowne i w zależności od rodzaju i wielkości prowadzonej działalności waha się w granicach kilkuset złotych.

 

 

Dla www.Zd24.pl, www.wfirma.pl