Wegetarianizm – zdrowy styl życia czy zwykła fanaberia?

0
1460
views

Konflikt pomiędzy zwolennikami wegetarianizmu a smakoszami mięsa trwa od zawsze. Mięsożercy zarzucają wegetarianom fanaberie, nieracjonalne odżywianie niezgodne z naturą człowieka, ci zaś nazywają tych pierwszych padlinożercami.

W tym sporze wegetarianie nie mają lekko, a do tego dochodzą nowe badania opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia.

Wegetarianizm jak żadna chyba dieta nie budzi tylu emocji. Być może powodem są sprzeczne opinie na ten temat, płynące również ze świata lekarzy i ekspertów żywieniowych. Niektórzy twierdzą, że jest to zdrowa, racjonalna dieta, inni zaś uważają, że brak mięsa powoduje ciężkie do zrekompensowania braki w organizmie. Ostatnio jednak wegetarianie otrzymali naprawdę mocny cios – wymierzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Po przeprowadzeniu ostatnich badań postanowili oni wpisać wegetarianizm, razem z innymi surowymi dietami, na listę chorób leczonych psychiatrycznie. Według ekspertów dieta ta mieści się w obrębie dolegliwości określanych mianem "przyzwyczajeń i zaburzeń impulsywnych".

Na potwierdzenie swojej decyzji eksperci przytaczają przykłady, w których z powodu diety tego typu narażono czyjeś zdrowie lub życie. Podano m.in. przykład rodziny stosującej się do rygorystycznej diety, gdzie rodzice z powodu niezwykle purystycznego żywienia doprowadzili swoje dzieci do śpiączki. Dzieciom zabroniono jeść mięsa i wszystkich produktów poddanych obróbce termicznej, tj. gotowanych, smażonych czy grillowanych. Na szczęście obyło się bez tragedii, gdyż zaalarmowani sąsiedzi wezwali policję i pogotowie.

Swoje negatywne stanowisko wobec wegetarianizmu WHO złagodziło po fali protestów, jakie wywołała lista chorób wśród zwolenników tego sposobu żywienia na całym świecie. Przyznano, że racjonalnie opracowana dieta warzywna może być zdrowa i bezpieczna, jednak wymaga ścisłej kontroli, zwłaszcza w przypadku dzieci, dla których jest generalnie niezalecana.

Na koniec warto przypomnieć, że na liście WHO znalazł się swego czasu homoseksualizm, który jednak również pod wpływem protestów społecznych zniknął dość szybko, po wcześniejszym głosowaniu. Wiele więc osób spodziewa się, że kariera, jaką wegetarianizm robi na tejże liście również nie potrwa zbyt długo.

źródło