Rozmnożone roboty Curiosity

0
1374
views

– Jak zobaczyłem co można zbudować z Klocków Lego, to sam chciałem zrobić takiego robota – mówi Kuba, uczestnik warsztatów RoboCAMP. Ideą zajęć jest rozbudzenie zainteresowania matematyką, fizyką i informatyką.

Trwają pierwsze zajęcia z cyklu RoboCAMP. Na warsztatach dzieci i młodzież stają się małymi inżynierami robotyki , którzy budują roboty i programują. Ich zadaniem było stworzenie robota Curiosity, który wyglądem i działaniem naśladowałby marsjańskiego łazika wysłanego dziś rano na Czerwoną Planetę.

Pierwszym zadaniem młodych inżynierów było zbudowanie robota z gotowych plastikowych i metalowych elementów, Klocków Lego i kabli. Później dzieci musiały napisać program, który umożliwi samodzielne wykonywanie zadań przez robota. Na koniec nastąpiło wspólne testowanie programu. Podczas prób dzieci razem z prowadzącymi badali reakcje robotów na komendy.

Programowanie sprawiało dzieciom znacznie większe kłopoty niż samo stworzenie robota. Szczególnie trudne okazało się zmuszenie robota do obrócenia głową. –Łatwo jest coś zbudować, jak się ma instrukcję, ale samemu napisać program trudniej – mówił 11- letni Krzysiek.

Zajęcia poprowadził zespół RoboCAMP. Dziś powstawało wiele sobowtórów robota Curiosity. Jutro będziemy mogli zobaczyć roboty odkurzacze, w środę dzieci opracują program autonomicznego segregowania piłek według koloru, a w czwartek do walki staną zbudowane przez najmłodszych roboty sumo.

A.Przedpełska