Słuchać Chopina na trawie

0
1393
views

Będą zmiany w Łazienkach Królewskich. Zniknie zakaz deptania trawników i będzie można posłuchać Chopina na trawie.

Rozpoczęty remont jest tylko częścią planu odnawiania parku. Modernistyczny XX-wieczny ogród wokół monumentu Chopina jest restaurowany za pieniądze z rezerwy Kancelarii Prezydenta RP- na Łazienki przeznaczono 7 mln złotych.

Przy bramie koło wejścia z Alej Ujazdowskich na osi pomnika powstaną szerokie schody, na których będzie można siadać, jak w amfiteatrze. Za schodami będzie szeroki plac, a na jego tyłach trawnik z sadzawką i odnowionymi ławkami.

Zmienią się również nawierzchnie alejek, zbudowane z ubitej ziemi i asfaltu zostaną zastąpione mineralnymi. Dodatkowo powstaną specjalne spadki, które umożliwią poruszanie niepełnosprawnym i rodzicom z wózkami. Przy pomniku znikną połamane schodki, na ich miejsce pojawią się stopnie z kamienia.

Plan remontu Łazienek nie zakłada zmiany układy roślin w ogrodzie, wśród kwiatów jedynie czerwone róże zostaną wymienione na jasnoróżowe. – Róże będą w kolorze jasnoróżowym, bardziej romantycznym od czerwonego i bliższym duchowi Chopina- wyjaśnia Hanna Jung-Migdalska, wicedyrektor Łazienek Królewskich.

Oprócz tych zmian projekt przewiduje posadzenie 9 drzew, 462 krzewów, 662 pnączy, 97 róż rabatowych, ponad 3 tys. bylin i 12 tys. roślin cebulowych.

Nowy ogród zaprojektowała pracowania Abies- Architektura Krajobrazu Barbara Kraus-Galińska. – Zamierzamy stworzyć tu letni salon muzyczny- mówi Hanna Jung-Migdalska, Rewitalizacja Ogrodu łazienkowskiego potrwa do 31 października, w tym czasie brama na wprost pomnika będzie zamknięta, a wejście od strony Alej Ujazdowskich otwarte w soboty i niedziele. Wszystkie koncert będą się odbywały w teatrze na Wyspie.

Dwa lata temu funkcję dyrektora Łazienek Królewskich objął Tadeusz Zielniewicz, który zapowiedział miejsce na śniadanie i leżaki w Łazienkach, to dzięki niemu remont był możliwy. Wcześniej parkiem zarządzał prof. Marek Kwiatkowski i osobiście gonił ludzi siadających na łące.

 

A.Przedpełska
.