Elvis i jego zaczarowany świat

0
1389
views

Własnie teraz mija 35 rocznicę śmierci Elvisa.  Elvis Aaron Presley, bo tak się dokładnie nazywał urodził się Gladys i Vernonowi Presleyom 8. stycznia 1935 r. w bardzo skromnych warunkach.

Miało to miejsce w Tupelo, w stanie Mississippi, w dwuizbowym małym domku. Jego bliżniaczy brat, Jessie Garon, przyszedł na świat martwy, tak więc Elvis dorastał jako jedyne dziecko. W r. 1948 przeniósł się wraz z rodzicami do Memphis, gdzie osiem lat póżniej stał się jednym z absolwentów Humes High School.

Muzyczne zainteresowania Elvisa kształtowały się pod wpływem muzyki pop i country tamtych czasów oraz muzyki gospel, której słuchał w kościele i na całonocnych koncertach poświęconych temu właśnie gatunkowi, na które często uczęszczał. Chłonął także, jako nastolatek, czarnego R & B wykonywanego na historycznej już Beale Street. Swą piosenkarską karierę rozpoczął w r. 1954 w legendarnej wytwórni Sun Records. Jesienią 1955 r. jego kontrakt sprzedano wytwórni RCA Victor. W r. 1956 był już międzynarodową sensacją. Dzięki swemu brzmieniu oraz stylowi stanowiącemu unikatową kombinację wszystkich wcześniejszych i aktualnych wpływów oraz – będącego wyzwaniem – zatarciu różnic społecznych i rasowych swych czasów, zapoczątkował nową i całkowicie odmienną erę amerykańskiej muzyki i kultury masowej.

Wystąpił z sukcesem jako gwiazda 33. filmów, tworzył historię dzięki swym występom telewizyjnym oraz programom specjalnym i zdobył wielkie uznanie, które przyniosły mu liczne – często bijące rekordy frekwencji – koncerty "live" na trasach i w Las Vegas.

W skali globalnej sprzedaż jego płyt przekroczyła miliard i jest znacznie większa niż ma to miejsce w przypadku jakiegokolwiek innego artysty. W Stanach Zjednoczonych co najmniej 112 różnych albumów i singli zdobyło status złotych, platynowych bądż multiplatynowych, zostawiając daleko w tyle wszystkich innych wykonawców.

Wśród licznych nagród i wyróżnień Elvisa znalazło się 14 nominacji do Grammy Award (zdobył ją trzkrotnie), przyznawanych przez National Academy of Recording Art & Scienees, nagroda Grammy za całokształt działalności artystycznej, którą otrzymał w wieku 36. lat oraz nadanie mu w r. 1970 przez Unitet States Jaycees tytułu Jednego z Najwybitniejszych Młodych Ludzi w Kraju. Odbył też bez żadnych specjalnych przywilejów, które mógł zdobyć dzięki swej szczególnej pozycji, służbę w US Army, gdzie zgłosił się na ochotnika.

Jego talent, uroda, sex – appeal, charyzma oraz poczucie humoru zjednały mu miliony wielbicieli, podobnie jak okazywana przez całe życie skromność i humanitaryzm. Znany na całym świecie po prostu jako ELVIS, uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli kultury masowej XX wieku. Zmarł w Graceland, swej posiadłości w Memphis, 16. sierpnia 1977 r.