Apollo i dwie muzy wróciły z wojennej tułaczki

0
1550
views

Od 13 września możemy oglądać nie prezentowane jeszcze dzieła sztuki oraz zabytki związane z historią królewskiej rezydencji. Muzeum w Wilanowie starało się o to 19 lat.

Apolla i dwie muzy sprowadzono z Petersburga po długim wygnaniu. Obraz Pompea Girolama Batoniego trafił tam podczas wojennej zawieruchy.
Negocjacje  w sprawie jego odzyskania  prowadził ówczesny wiceminister kultury, Tadeusz Polak.  Polska wymieniła się, oddając stronie rosyjskiej obraz nieznanego autora z końca XVII wieku "Widok Mon Repos", znajdujący się w kolekcji Muzeum narodowego we Wrocławiu.

Na wystawie Kontynuacja 1992 – 2011 obejrzymy, miedzy innymi, wspaniały portret „Króla w Lamparciej skórze”. Kolekcje uświetniły znaleziska archeologiczne odkryte podczas prac terenowych w roku 2003. Z przedmiotów użytku codziennego podziwiać będzie można stoliczek udrapowany fragmentem dekoracji ściennej z zamku w Olesku, miejscu narodzin króla Jana.

Wystawa prezentuje ponad 450 eksponatów  włączonych w ostatnich latach. Akcję poparło 26 dobroczyńców i dwie instytucje.