Słoneczna witamina i jej wpływ na zdrowie kości

0
1464
views

Nazywana „słoneczną witaminą” odgrywa ważną rolę w ludzkim organizmie. Witamina D produkowana jest przez ludzki organizm pod wpływem światła słonecznego, jednak produkty zawierające ją w swym składzie również odgrywają bardzo ważną rolę.

Co warto wiedzieć na temat witaminy D i jej wpływie na zdrowie? Gdzie szukać jej najlepszych źródeł?

Jak witamina D wpływa na ludzkie zdrowie?

O tym, jak wszechstronne jest działanie witaminy D najlepiej można przekonać się w chwili, gdy pojawiają się jej niedobory.To właśnie wtedy zaczynają się takie problemy, jak ogólne osłabienie organizmu oraz związany z tym spadek jego naturalnej odporności.Witamina D wpływa również na funkcjonowanie układu nerwowego, wykazuje również dużą skuteczność z walce z atakującymi organizm bakteriami. Istnieją również dowody na to, że witamina D pozwala chronić organizm przed zmianami nowotworowymi.

Bez wątpienia jednak największą zaletą witaminy D jest jej korzystny wpływ na kości. To ona ułatwia wchłanianie wapnia, dzięki czemu chroni dzieci przed krzywicą, zaś dorosłych – przed takimi chorobami jak osteoporoza czy osteomalacja, których przyczynami są m.in. problemy z wchłanianiem wapnia.

Najlepsze źródła witaminy D

Witaminę D można spotkać w dwóch formach. Jako witamina D2 występuje ona w drożdżach oraz w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego, zaś jako D3 – w produktach zwierzęcych. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, zatem jej najlepszym źródłem są tran, oleje rybne oraz tłuste ryby morskie. Witaminę tę znaleźć można również w żółtkach jaj oraz w mleku.

Witamina D w walce z osteoporozą

Dzięki swym właściwościom połączona z wapniem oraz witaminą K1, słoneczna witamina może skutecznie wspomagać układ kostny. Dzięki niej wapń jest lepiej przyswajane przez organizm, co wykorzystywane jest w leczeniu takich schorzeń, jak osteoporoza. Ponieważ tu szczególnie ważne jest działanie witaminy D jako środka wspomagającego działanie wapnia i magnezu, w przypadku chorób układu kostnego zaleca się przyjmowanie suplementów diety (jak kapsułki „Odbudowa kości”) łączących wszystkie te składniki. Dodatkowo w suplementacji diety ważne są inne witaminy i minerały wspomagające przyswajanie wapnia: witaminy K1 i K2 oraz cynk, bor, krzem i mangan.

W ich towarzystwie witamina D staje się jeszcze skuteczniejsza, zaś leczona w ten sposób osteoporoza staje się dolegliwością mniej uciążliwą i łatwiejszą do okiełznania.

 

pl