Kijów. Niezwykłe miasto nad Dnieprem.

0
2020
views

Stolica Ukrainy, a zarazem jej największe miasto, jest celem niejednej wycieczki z Polski. Wizyta w Kijowie pozwala odkryć najpiękniejsze zabytki naszych wschodnich sąsiadów, jest też świetnym sposobem na poznanie historii i kultury Ukrainy.

To niezwykłe miasto nad Dnieprem zachwyca i fascynuje, zaś historyczne związki  tego miasta z Polską sprawiają, że wizyta na jego obszarze jest dla wielu przeżyciem wyjątkowym. Jakie zabytki zasługują na szczególną uwagę w tym mieście? 

Złota Brama i legenda Szczerbca

Dla turystów z Polski obowiązkowym punktem w programie wycieczki do Kijowa staje się Złota Brama. Z tym obiektem wiąże się legenda o Bolesławie Chrobrym i jego mieczu – poszczerbionym w wyniku uderzenia o tę właśnie bramę w chwili wjazdu monarchy do Kijowa. Ile prawdy w tej historii – nie wiadomo, jednak to właśnie dzięki niej Złota Brama stała się jedną z najważniejszych kijowskich atrakcji. 

Miasto świątyń i klasztorów

Długa historia Kijowa sprawiła, że nie brak tu wiekowych świątyń i klasztorów. To miasto było niemal od swych początków ważnym ośrodkiem religijnym.  Dziś turyści mogą tu podziwiać słynną Ławrę Pieczerską, czyli prawosławny klasztor istniejący już w XI wieku. Ważną świątynią (wpisaną zresztą na listę UNESCO) jest też Sobór Mądrości Bożej, który już w początkach XI stulecia zaliczany był do najważniejszych świątyń na terenie miasta. Dziś jest on jedną z największych atrakcji dla turystów rozmiłowanych w sztuce średniowiecza. Dla nich możliwość ujrzenia zdobiących wnętrze soboru fresków z XI i XII wieku jest przecież nie lada gratką. 
Nie tylko prawosławni mogą pochwalić się w Kijowie swymi wiekowymi świątyniami. W tym mieście znajduje się przecież także murowana, ortodoksyjna i działająca do dziś synagoga oraz karaimska kienesa. 

Niezwykłe muzea

Kijów może pochwalić się nie tylko wspaniałą architekturą, ale i ciekawymi placówkami muzealnymi. Do tych najbardziej wyjątkowych i najciekawszych można zaliczyć…

Muzeum Jednej Ulicy. Wizyta w tym miejscu najlepiej pozwala odkryć wielokulturowość Kijowa oraz przeplatające się na jego ulicach wpływy kultury rosyjskiej i ukraińskiej. Dość specyficzną placówką jest Muzeum Czarnobylskie, które ma przypominać o wielkiej katastrofie z 1986 roku. Przedstawiono w nim głównie dzieje osób, które wskutek wybuchu w Czarnobylu zostały zmuszone do opuszczenia swych rodzinnych stron i szukania szczęścia w nowym miejscu.

 

Dla ZielonyDziennik.pl, pl