Toruń stawia na szyny

0
1469
views

W 2014 r. pojedziemy tramwajem ze starówki na Bielany. W Toruniu trwa budowa nowej linii tramwajowej, która docelowo połączy osiedla mieszkaniowe we wschodniej części miasta z campusem akademickim.

Objazdy, rozkopane i zamknięte dla ruchu ulice, odgłos koparek i młotów pneumatycznych – tak wygląda od kilku tygodni centrum Torunia. Trwa budowa nowej linii tramwajowej do miasteczka akademickiego na Bielanach.To jedno z zadań dużego unijnego projektu pn. "Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Toruński samorząd zdecydował się inwestować w transport szynowy, ponieważ  jest on najmniej uciążliwy dla środowiska, a przez to szczególnie wspierany przez Unię Europejską. Koordynatorem projektów tramwajowych w Toruniu jest Miejski Zakład Komunikacji sp. z o.o.

W alei Solidarności powstaje nowoczesna platforma przesiadkowa z przystankami, biletomatami oraz elektronicznymi tablicami informującymi o godzinie przyjazdu tramwaju, w ulicach Sienkiewicza i Gagarina zostaną wybudowane nowe odcinki torów, powstanie też dyspozytornia i pętla tramwajowa przy ul. Okrężnej. Odcinek od alei Solidarności do miasteczka akademickiego na Bielanach ma być gotowy w czerwcu 2014 r. Generalnym Wykonawcą inwestycji, prowadzonej w systemie "projektuj i buduj", jest firma Budimex SA.

Prace w alei Solidarności przebiegają zgodnie z harmonogramem – mówi Rafał Wiewiórski, Dyrektor Projektów Infrastrukturalnych w toruńskim MZK. – Po rozbiórce jezdni, chodników oraz demontażu oświetlenia ulicznego wykonawca prowadzi roboty związane z przebudową infrastruktury podziemnej i usuwaniem kolizji. Są one skoordynowane z przebudową wodociągu, prowadzoną przez Toruńskie Wodociągi oraz robotami na pobliskiej budowie sali koncertowej na Jordankach.

Postępują też prace w innych częściach Torunia: przebudowa infrastruktury podziemnej i usuwanie kolizji kablowych na zamkniętym dla ruchu odcinku ulicy Sienkiewicza (od Fałata do placu Frelichowskiego), wycinka drzew w ulicy Gagarina i budowa nowej pętli tramwajowej na Okrężnej.

Fot.torun.pl

Redakcja PL