Miłość w Paryżu – Koncert piosenki francuskiej

0
1217
views

6 lipca w Toruniu wystąpi Dorota Lanton – aktorka i piosenkarka francuska. Bilety w cenie 10 zł. Koncert odbędzie się w Zamku Krzyżackim o godz.20.00.

Koncert piosenki francuskiej w wykonaniu Doroty Lanton, przy akompaniamencie Marka Stefankiewicza i Bogusława Nowickiego. Dorota Lanton jest bsolwentką Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSFTviT, znana m.in. z serialu „Klan”, ale przede wszystkim z wielu ról filmowych i teatralnych, głównie na scenach warszawskich teatrów „Roma” (role w musicalach) i „Kwadrat”. Po nagraniu albumu „Jak balsam”(2008 r.) stała się popularna w świecie piosenki i od zagranicznego wydawcy otrzymała propozycję nagrania piosenki w języku francuskim. Jako Dorothee Lanton znalazła się na płycie „Weekend in Paris” wśród współczesnych gwiazd piosenki francuskiej.

W swoim recitalu śpiewa po francusku największe przeboje Edith Piaf, Jacquesa Brela, Juliette Greco, Aznavoura, Josephine Baker i Carli Bruni oraz własne piosenki, nawiązując do klimatu kabaretów paryskich lat 30. i 50. Jej druga płyta, nad którą pracuje, zawiera większość piosenek w języku francuskim. Przygotowuje się do koncertów w Paryżu i Berlinie.

Jej akompaniatorem jest pianista i kompozytor Marek Stefankiewicz, były muzyk grupy Budka Suflera. Autor piosenek „Jesteś lekiem na całe zło” z repertuaru Krystyny Prońko i „Niech żyje bal” z repertuaru Maryli Rodowicz. Wykładowca Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Bogusław Nowicki – poeta, bard, autor tekstów, kompozytor i wykonawca własnych utworów, literat, satyryk, felietonista. Absolwent Wydziału Prawa UMK w Toruniu. Jest autorem pierwszej audycji w Programie Trzecim Polskiego Radia, promującej współczesną piosenkę satyryczno-literacką „Piosenki z tekstem”. Laureat festiwali: Piosenki Polskiej w Opolu, Piosenki Studenckiej w Krakowie i innych. Wydał trzy albumy płytowe: „Ballady”, „Oceany” i „Optymizmu gram”. Pisze też dla innych wykonawców m.in. dla Doroty Lanton (płyta „Jak balsam”) i paryskiego zespołu „Spider” (płyta „Z Paryża”). Obecnie, prócz autorskich koncertów „Optymizmu gram”, występuje w programie „Biesiada bardów”, a także w koncercie Doroty Lanton „Miłość w Paryżu”.

Fot. torun.pl